18 października 2023 17:26

Znamy laureatów Złotych Czekanów 2023: Jirishanca, Jugal Spire i Pumari Chhish East

Ogłoszono laureatów prestiżowych Złotych Czekanów za wspinaczki dokonane w 2022 roku. Wybrano aż trzy dokonania: pierwsze przejście pd.-wsch. grani Jirishanca (6094 m), pierwsze wejście na Jugal Spire (6563m) oraz pierwsze wejście na Pumari Chhish East (ok 6850 m). Postanowiono także przyznać wyróżnienie kobiecemu zespołowi, który wytyczył drogę Via Sedna na Grenlandii.

***

W tym roku międzynarodowe Jury Złotych Czekanów obradowało w składzie Lise Billon, Ines Papert, Nikita Bałabanow, Aleš Česen, Martin Elias, Genki Narumi i Jack Tackle.

Jirishanca (ok. 6094 m), południowo-wschodnia grań

Przebieg „Reino Hongo” na Nevado Jirishanca (6094m), fot. Quentin Roberts

Przebieg „Reino Hongo” na Nevado Jirishanca (6094m), fot. Quentin Roberts

W dniach 21-23 lipca 2022 Alik Berg i Quentin Roberts wytyczyli nową drogę na wschodniej ścianie Jirishanca (6094m) w Peru. Reino Hongo pokonuje 1100 metrów deniwelacji a jej trudności to M7 AI5+ 90°.

Jury uważa, że to inspirująca linia prowadząca bezpośrednio na szczyt została pokonana w dokładnie takim, przygodowym stylu, jaki Złote Czekany chcą promować.

Jugal Spire (aka Dorje Lhakpa II, 6563 m)

„The Phantom Line” ED+, Jugal Spire, Nepal (fot. Paul Ramsden)

„The Phantom Line” ED+, Jugal Spire, Nepal (fot. Paul Ramsden)

W dniach 25-29 kwietnia 2022 Paul Ramsden i Tim Miller zdobyli dziewiczą, 6-tysięczną turnię w Jugal Himal w Nepalu. Brytyjczycy wspięli się na Jugal Spire (6563 m) północną ścianą powstała droga The Phantom Line ED+.

Członkowie jury uznali, że to doskonały przykład ambitnej wspinaczki eksploracyjnej, prowadzonej w prostym, ale skutecznym stylu alpejskim: dwa plecaki, dwie liny, jeden namiot, bez małpowania, spitów czy prognoz pogody.

Warto dodać, że dla Paula Ramsdena to już piąty (!) Złotymi Czekan.

Pumari Chhish East (ok. 6850 m)

„The Crystal Ship” (M7 A2 6b, 1500 m), Pumari Chhish Est (fot. Victor Soucede)

„The Crystal Ship” (M7 A2 6b, 1500 m), Pumari Chhish Est (fot. Victor Soucede)

W dniach 25-29 czerwca francusko-amerykański team w składzie Christophe OgierJerome Sullivan i Victor Saucède zdobył dziewiczy wierzchołek Pumari Chhish East (6850 m). Powstała bardzo trudna techniczna linia The Crystal Ship (M7 A2 6b, 1500 m).

Jury docenia tą elegancką linię, poprowadzoną linią najmniejszego oporu ściany i rozwiązującą jedno z wielkich pakistańskich wyzwań. Nie jest to najłatwiejsze rozwiązanie w górach, ale stromość ściany i nieodpuszczające trudności sprawiły, że rozwiązanie to było najbezpieczniejsze i prowadzące niemal bezpośrednio na szczyt. Wejście na szczyt było w zostało zrealizowane w dużej mierze wspólnym wysiłkiem i pokazało wielkiego ducha zespołu, zgodnego ze wskazaniami karty Złotych Czekanów.

Wyróżnienie – pierwsze przejście wschodniej ściany Northern Sun Spire (1527 m)

„Via Sedna” (750 m, 7b+) wschodnia ściana Northern Sun Spire (fot. Via Sedna)

„Via Sedna” (750 m, 7b+) wschodnia ściana Northern Sun Spire (fot. Via Sedna)

Wyróżnienie przypadło 8-osobowej kobiecej grupie, która zrealizowała wyprawę eksploracyjną (żeglarsko-wspinaczkową) na Grenlandię. Jej górskim efektem jest wytyczenie przez Caroline North, Nadię Royo Cremer i Capucine Cotteaux w ładnym stylu drogi Via Sedna (750 m, 7b+) na wschodniej ścianie Northern Sun Spire.

George Lowe – Piolet d’Or Carrière

George Lowe (fot. pioletsdor.net)

George Lowe (fot. pioletsdor.net)

Jak już informowaliśmy w tym roku to George Lowe zostanie wyróżniony Piolet d’Or Carrière (Lifetime Achievement Award), nagrodą przyznawaną za całokształt dokonań w górach.

***

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystości, która odbędzie się w dniach 14-16 listopada w Briançon (Francja).




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum