23 kwietnia 2024 14:21

„PRL od Góry”. Pokoleniowe warianty pamięci polskich taterników o systemie komunistycznym

„Nie było jednego PRL-u” – usłyszeliśmy z ust naszego rozmówcy. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak wielu jego wersji doświadczyli polscy taternicy… „PRL od Góry. Pokoleniowe warianty pamięci polskich taterników o systemie komunistycznym” to nowa odsłona projektu, w którym przyglądamy się aktywności krakowskich wspinaczy i grotołazów przez pryzmat otaczającej ich rzeczywistości społeczno-politycznej.

Zależność Klubu Wysokogórskiego od PTTK w latach 1950-1954 wymuszała na taternikach działania legitymizujące nową władzę. Na zdjęciu członkowie KW podczas pochodu pierwszomajowego, początek lat 50. (Zbiory J. Wali)

***

Wsłuchujemy się też w dzisiejsze wspomnienia taterników, dla których kolejne dekady realnego socjalizmu były zarazem czasami młodzieńczej fascynacji ekstremalnymi doświadczeniami w górach. Cofniemy się nawet do burzliwych lat 50., w których utrzymanie autonomii środowiska taterników wobec władzy wymagało umiejętności nie mniejszych niż nowe warianty dróg wspinaczkowych czy najciaśniejsze meandry. Opowiemy też o taternickich ucieczkach przed WOPistami, ale też o późniejszych klubowych szkoleniach dla komandosów.

Karol Jakubowski, pierwszy prezes Koła Krakowskiego Klubu Wysokogórskiego po jego reaktywacji w 1956 roku, podczas I Alpiniady Zimowej, rok 1954 (Zbiory J. Wali)

Partnerami projektu są Klub Wysokogórski Kraków oraz portal wspinanie.pl.

Projekt jest finansowany ze środków minigrantu Inicjatywy Doskonałości UJ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych.

Michał Kuryłowicz
„Góry – Polityka – Pamięć”

Compressed by jpeg-recompress
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum