28 sierpnia 2023 09:21

Siergiej Niłow i Dmitrij Gołowczenko wysoko na Gasherbrumie IV

Od 18 sierpnia trwa wspinaczka Siergieja Niłowa i Dmitrija Gołowczenko na Gasherbrumie IV (7925 m). To może być jedno z najciekawszych i najtrudniejszych przejść w górach wysokich w tym roku.

Gasherbrum IV (7925 m) od południa (fot. Dmitrij Gołowczenko, oprac. Explorersweb)

Gasherbrum IV (7925 m) od południa (fot. Dmitrij Gołowczenko, oprac. Explorersweb)

***

Gasherbrum IV (7925 m) to 17. najwyższy szczyt świata i 6. najwyższy szczyt w Pakistanie, leżący w paśmie górskim Baltoro Muztag w Karakorum. Na szczycie tej góry stanęło w historii zaledwie 17 wspinaczy. Pierwszego wejścia na szczyt, granią północno-wschodnią, dokonali Włosi Walter Bonatti i Carlo Mauri w sierpniu 1958 roku, członkowie dużej wyprawy prowadzonej przez legendarnego Ricardo Cassina.

Ale góra ta jest najbardziej znana ze swojej zachodniej ściany. W 1985 roku Wojtek Kurtyka i Robert Schauer po 10 dniach wspinaczki (w tym trzech bez wody i czterech bez jedzenia) przebyli tę trudną technicznie, ponad 2,5-kilometrową „Świetlistą Ścianę”, udowadniając tym samym, że najwyższe szczyty i ściany ziemi można zdobywać w stylu alpejskim. Przejście to, mimo że niezakończone wejściem na wierzchołek, jest uważane za jedno z najważniejszych w XX wieku.

Celem Siergieja Niłowa i Dmitrija Gołowczenko jest wschodnia część góry, gdzie jak na razie nie biegnie żadna droga. Wybrali imponującą południowo-wschodnią grań. Rosjanie wbili się w nią 18 sierpnia. Powoli, czasami dziennie pokonując jedynie 2-3 wyciągi, przesuwają się w górę. 27 sierpnia, po 10 dniach wspinaczki, znajdowali się na wysokości ok. 7 tys. metrów. Do szczytu zostało jeszcze blisko 1000 metrów…

[Aktualizacja, 29.08.23 19:50] Zespół raportuje o dotarciu do miejsca, gdzie grań trochę się kładzie. Widzą już headwall. Trudno powiedzieć, w którym dokładnie są miejscu. Montagna Magica (dostają SMS z informacją od rodziny wspinaczy) podaje wysokość 7336 m, równocześnie prezentując koordynaty 35°45.41′, 76°37.19′, te Google Earth rozpoznaje jako wysokość jako ok. 7200.

3 kwietnia, Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Niłow po zakończeniu 19-dniowej epopei na Jannu (fot. Eliza Kubarska)

Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Niłow po zakończeniu 19-dniowej epopei na Jannu (fot. Eliza Kubarska)

Niłow i Gołowczenko to niezwykle doświadczeni alpiniści. W polskim środowisku wspinaczkowym zespół jest szerzej znany dzięki ryzykownemu trawersowi Jannu (7710 m) w Himalajach. Niłow i Gołowczenko próbowali wytyczyć nową drogę na niezdobytej południowo-wschodniej ścianie. Po osiągnięciu 7410 m postanowili zejść stroną południową w kierunku lodowca Yamatari. Himalaiści spędzili w ścianie 18 dni (!), walcząc z trudnościami technicznymi i fatalną pogodą. Wyprawę dokumentowała Eliza Kubarska, czego efektem jest nagradzany film „Ściana cieni”.

Alpiniści mają także na koncie inne światowej klasy wspinaczki. W 2013 roku Gołowczenko i Niłow wraz z Alexandrem Lange otrzymali Złoty Czekan za wytyczenie Think Twice (A2, M6, 6b, 3400 m) na Muztagh Tower (7273 m) w Karakorum. Tę samą nagrodę przyznano Gołowczence, Niłowowi oraz Dmitrowi Gregoriewowi cztery lata później za nową drogę Moveable feast ( M7, WI5, 5c A3, 1400 m) na Thalay Sagar 6904 m w Himalajach Garwalu.

Źródło: mountain.ru




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum