2 października 2012 14:57

Nowa droga Rosjan na Muztagh Tower (7284 m)

Rosyjski zespół Dmitrij Gołowczenko, Aleksandr Lange i Siergiej Nilow dokonał w dniach 9-25 sierpnia pierwszego przejścia imponującej północno-wschodniej ściany Muztagh Tower (7284 m) w Pakistanie.


Północno-wschodnia ściana Muztagh Tower z wrysowaną
linią nowej drogi Rosjan (fot. mountain.ru)

Ściana ta była obiektem wyprawy Bruce Normanda w 2005 roku i choć on sam nigdy nie postawił nogi na ścianie to zlokalizował tam dwie możliwe do przejścia linie: jedną biegnącą środkiem ściany przez pionowy filar i drugą biegnącą znacznie na lewo, wyprowadzająca na południowo-wschodnią grań.

Latem 2008 roku pod ścianą pojawił się słoweński zespół Pavle Kozjek i Dejan Miskovic z zamiarem spróbowania właśnie tej drugiej linii. W czasie 17 godzin przeszli około 1800 m ściany o trudnościach WI5 i M5, do osiągnięcia grani na wysokości około 6800 m. Następnego dnia pogoda się pogorszyła i Słoweńcy podjęli decyzję o zejściu południowo-wschodnią granią. Szli przez jakiś czas niezwiązani i wtedy pod Kozjekiem oberwał się nawis, z którym Słoweniec spadł ponosząc śmierć.

Rosjanie zabrali ze sobą w ścianę tylko cztery liny, dwie dynamiczne i dwa statyki, co już daje pewne wyobrażenie o taktyce, jaką przyjęli. Wystartowali z lodowca na 5300 m i wspinali się przez kolejne osiem dni, pokonując lodowe zbocza o nachyleniu 60-65° na prawo od ostrza filara, do którego dołączyli na wysokości 6400, gdzie zamienia się on w bardzo wąską urwistą grań.


Wspinaczka na headwallu północno-wschodniej ściany
Muztagh Tower (fot. mountain.ru)

Powyżej 6500 m wspinaczka biegła przez oblepiony śniegiem pionowy, przewieszony headwall. Cały dzień zajęło im pokonanie kluczowego 200-metrowego odcinka pomiędzy 6700-6900 m i po kolejnych czterech dnia osiągnęli wierzchołek Muztagh Tower.


Headwall Mustagh Tower z linia drogi i zaznaczonymi biwakami rosyjskiego zespołu

Warto zauważyć,  że już dzień wcześniej skończyło im się jedzenie, a w dniu wejścia na szczyt skończył się także gaz. Na szczęście Rosjanom udało się szybko zejść i po 24 godzinach od osiągnięcia wierzchołka zameldowali się na lodowcu u podnóża ściany. Podczas 17 dni spędzonych w ścianie zespół używał tylko jednoosobowego namiotu i nie pozostawił  w ścianie żadnego sprzętu.

Pierwszego wejścia na Muztagh Tower dokonali w 1956 roku Anglicy wchodząc północno-zachodnią granią i osiągając oba (zachodni i wyższy o trzy metry wschodni)  wierzchołki. Zaledwie kilka dni później wschodni wierzchołek osiągnęli Francuzi, którzy wspinali się ostrą i trudną południowo-wschodnią granią.

Trzecie i czwarte wejście miało miejsce dopiero w 1984 roku i stało się udziałem zespołów brytyjskiego oraz szwedzkiego, które  osiągnęły wierzchołek po wspinaczce klasyczną Drogą Angielską przez północno-zachodnią grań. Rosjanie dokonali piątego wejścia, wytyczając przy okazji pierwszą nową drogę na Muztagh Tower od 56 lat. Droga Francuska pozostaje wciąż bez powtórzenia.

Wilan

Źródła: thebmc.co.uk
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum