16 maja 2024 15:05

Historyczny zjazd narciarski Bartka Ziemskiego z Makalu

12 maja na szczycie Makalu zameldowali się Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereria. Dla Bartka było to preludium do właściwego zadania, jakim był zjazd na nartach z wierzchołka. Cel został osiągnięty! Teraz zespół odpoczywa w Katmandu i znalazł czas na analizę osiągnięcia wraz ze specjalistką z Himalayan Database. Oto ostatnia wiadomość od Bartka i Oswalda.

Bartek Ziemski na szczycie Makalu (fot. Oswald Rodrigo Pereira)

Bartek podczas zjazdu z Makalu (fot. Bartek Ziemski)

Można powiedzieć, że to już tradycja, ale tak jak z informacjami o zdobytym szczycie czekamy do bezpiecznego powrotu do bazy, tak niektóre fakty cierpliwie weryfikujemy. Za nami intensywny czas regeneracji, powrotu do zdrowia, ale też analizy.

Razem z Billi Bierling z Himalayan Database przeanalizowaliśmy rejestr dotychczasowych zjazdów narciarskich z Makalu i wynika z niego, że zjazd Bartka Ziemskiego z 12 i 13 maja jest pierwszym w historii z tego ośmiotysięcznika zrealizowanym z samego szczytu bez suplementowania się dodatkowym tlenem podczas wejścia i zjazdu.

Bartek podczas zjazdu z Makalu (fot. Oswald Rodrigo Pereira)

Bartek podczas zjazdu z Makalu (fot. Oswald Rodrigo Pereira)

Bartek Ziemski zapiął narty na wierzchołku (wysokość 8485 m) wkrótce po wejściu. Zjazd odbył się z asekuracją z lin poręczowych oraz ze ściągnięciem nart na odcinku Kuluaru Francuskiego. Poniżej kuluaru Polak kontynuował zjazd aż do obozu 3. Następnego dnia zjechał odcinek z obozu 3 do najwyższego punktu ze śniegiem (6000 m), wypinając narty jedynie na krótkim odcinku śnieżno-lodowej ściany poniżej obozu 1.

Bartek i Oswald

***

Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira uczestniczą w wyprawie w ramach swojego projektu MAD Ski Project. 12 maja weszli na piąty najwyższy szczyt świata, Makalu. Aktualnie przygotowują się do akcji na kolejną górę, Kanczendzongę, która nie ma zjazdu narciarskiego. Polacy w zeszłym roku weszli razem na Annapurnę i Dhaulagiri. Bartek Ziemski zjechał z obu ośmiotysięczników na nartach.

Bartek Ziemski:

Oswald Rodrigo Pereria:

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum