22 czerwca 2021 09:11

Europejski Dyplom Fair Play dla Bieleckiego, Botora, Tomali i Urubki. Leszek Cichy nagrodzony za całokształt

W Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień Fair Play PKOl za rok 2019 i 2020. Na uroczystości wręczono także Europejski Dyplom Fair Play zespołowi, który w 2018 roku uratował Elizabeth Revol na Nanga Parbat. Nagrodę za całokształt otrzymał Leszek Cichy.

Na zdjęciu od lewej: Hanna Wawrowska, Piotr Tomala, Adam Bielecki, Mieczysław Nowicki (fot. PKOl)

Na zdjęciu od lewej: Hanna Wawrowska, Piotr Tomala, Adam Bielecki, Mieczysław Nowicki (fot. PKOl)

Nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego zostały przyznawane po raz 54. Promują rywalizację prowadzoną nie tylko w sposób zgodny z przepisami, ale także piękny, szlachetny i uczciwy. W tym roku – z powodu pandemii – podczas uroczystej gali przyznano nagrody i wyróżnienia zarówno za rok 2019 i 2020.

Polski komitet docenił spektakularną i wyjątkową akcję ratunkową przeprowadzoną na Nanga Parbat już w 2019 roku. Przypomnijmy, że dzięki jej podjęciu Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli do Elisabeth Revol znajdującej się wysoko w ścianie a następnie sprowadzili ją na dół. Niestety sukces nie był pełny, jej partner Tomasz Mackiewicz został na Nanga Parbat na zawsze.

Ofiarność ratowników została doceniona także na poziomie europejskim i teraz jej bohaterowie odebrali także Europejski Dyplom Fair Play, przyznawany przez European Fair Play Movement (EFPM). Nagrodę przyznano „za nadzwyczajne zdecydowanie i męstwo”Dyplom na gali odebrali Adam Bielecki i Piotr Tomala.

Leszek Cichy (fot. Jacek Turczyk / PAP)

Na tegorocznej edycji polskich nagród Fair Play wyróżnienie otrzymał także Leszek Cichy za „całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”. Przypomnijmy, że w lutym 1980 roku wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest (8848 m n.p.m.). Uczestniczył potem w wielu innych wyprawach, a w roku 1999 jako pierwszy Polak skompletował tzw. Koronę Ziemi, zaliczając najwyższe szczyty wszystkich kontynentów Ziemi.

***

Warto dodać, że wyróżnienie Fair Play PKOl otrzymali w 2014 roku otrzymali Grzegorz Bielejec, Marek Chmielarski i Mariusz Grudzień.

W 2006 toku wyróżnienie indywidualne “Fair Play” za całokształt kariery sportowej odebrał obecny prezes PZA, Piotr Pustelnik.

W 2000 roku wyróżnienie przyznano Bogdanowi Jankowskiemu, wielokrotnemu uczestnikowi polskich wypraw w góry najwyższe.

W 1990 roku nagrodę odebrał Artur Hajzer za akcję ratowania Andrzeja Marciniaka, który po śmierci swoich pięciu towarzyszy, dotknięty ślepotą lodowcową, samotnie oczekiwał na pomoc na przełęczy Lho La pod Everestem.

Źródło: PKOl
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Co PO? [6]
  PO POgodne zycie POwaznie nagrodzone "Na tegorocznej edycji polskich nagród…

  22-06-2021
  TomaszKa

  Błąd w nazwisku ... [2]
  Jarek Botor a nie Bator

  26-06-2021
  sabonis