10 maja 2019 15:11

Nagroda Fair Play PKOl dla uczestników zimowej wyprawy na K2

Uczestnicy zimowej wyprawy na K2 zostali wyróżnieni Nagrodą Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za przeprowadzenie akcji pod Nanga Parbat.

Uczestnicy wyprawy na K2 odbierają nagrodę PKOl (fot. Piotr Pustelnik)

Uczestnicy wyprawy na K2 odbierają nagrodę PKOl (fot. Piotr Pustelnik)

Nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego są przyznawane po raz 52. Promują rywalizację prowadzoną nie tylko w sposób zgodny z przepisami, ale także piękny, szlachetny i uczciwy.

W tej edycji główną nagrodę otrzymał zespół Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 w składzie: Krzysztof Wielicki (kierownik), Janusz Gołąb (kierownik sportowy), Maciej Bedrejczuk, Adam Bielecki, Jarosław Botor, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Snopczyński, Piotr Tomala, Dariusz Załuski, Denis Urubko.

Komitet docenił spektakularną i wyjątkową akcję ratunkową przeprowadzoną na Nanga Parbat. Dzięki jej podjęciu Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli do Elisabeth Revol znajdującej się wysoko w ścianie a następnie sprowadzili ją na dół. Niestety sukces nie był pełny, jej partner Tomasz Mackiewicz został na Nanga Parbat na zawsze.

Akcja odbiła się szerokim echem na świecie. Ratowników już wyróżnił np. American Alpine Club. To zapewne nie ostatnie odznaczenie dla uczestników tej akcji. Wnioski o medale zapowiedział nasz Minister Sportu a procedura przyznawania francuskiej Legii Honorowej toczy się w dobrym kierunku…

Mysza

PS Warto dodać, że to nie pierwsze wyróżnienie Fair Play PKOl dla wspinaczy. W 2014 roku otrzymali ją Grzegorz Bielejec, Marek Chmielarski i Mariusz Grudzień.

W 2006 toku wyróżnienie indywidualne “Fair Play” za całokształt kariery sportowej odebrał obecny prezes PZA, Piotr Pustelnik.

W 2000 roku wyróżnienie przyznano Bogdanowi Jankowskiemu, wielokrotnemu uczestnikowi polskich wypraw w góry najwyższe.

W 1990 roku nagrodę odebrał Artur Hajzer za akcję ratowania Andrzeja Marciniaka, który po śmierci swoich pięciu towarzyszy, dotknięty ślepotą lodowcową, samotnie oczekiwał na pomoc na przełęczy Lho La pod Everestem.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum