31 stycznia 2013 09:44

Komiks Tragedia na Lho La dostępny w sieci

Komiks przypominający jeden najbardziej tragicznych epizodów w historii polskiego himalaizmu został udostępniony w sieci. 27 i 28 maja 1989 roku na przełęczy Lho La (6026 m) śmierć poniosło 5 członków wyprawy na Everest.

Komiks zamówiła redakcja „Alpinist” i ukazał się w 40 numerze tego renomowanego magazynu. Autorami komiksu „The Lho La Tragedy: Beginning of the End” są Bernadette McDonald, Jerzy Porębski i Ewa Łabaj (rysunki).

Celem zakończonej tragicznie wyprawy było wytyczenie nowej drogi na Mount Everest. Polacy atakowali wierzchołek przez południową część (6408 m) Khumbutse i przełęcz Lho La (6026 m), a w górze przez Kuluar Hornbeina (obóz V).

Skuteczny atak szczytowy (z użyciem tlenu) podjęli Eugeniusz Chrobak i Andrzej Marciniak. 24 maja o godzinie 20 stanęli na wierzchołku.

W obozie na przełęczy Lho La na zespół szturmujący czekali Mirek Dąsal i Mirek Gardzielewski, a z dołu doszli Zygmunt A. Heinrich i Wacław Otręba.

27 maja wszyscy opuścili Lho La i o godz. 10 weszli w kuluar w dolnej części stoków Khumbutse. Około godziny 13 kuluarem zeszła wielka lawina, która zniosła wszystkich wspinaczy. Dąsal, Gardzielewski i Otręba zginęli na miejscu, w pół godziny później nie żył także Heinrich.


Scena zejścia lawiny

Genek Chrobak ze złamaną nogą i w szoku oraz ocalały Marciniak zabiwakowali na miejscu tragedii. Następnego dnia rano zmarł Chrobak, a Andrzej Marciniak zdołał dotrzeć (oślepły w lawinie stracił okulary) do wyposażonego w żywność i gaz obozu I (5850 m).

Akcja ratunkowa ruszyła 29 maja, grupa cofnęła się jednak z powodu lawin. Inicjatywę przejął przebywający w Katmandu Artur Hajzer, który zorganizował mały zespół ratowniczy. Po 55 godzinach podróży i podejścia, ratownicy dotarli do Andrzeja Marciniaka. 2 czerwca był on już w Katmandu.

Okazuje się, że ta forma przekazu zdobywa uznanie, już w lutym „Tragedia na Lho La” oraz „Lodowi wojownicy” (historia pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest) ukażą się na rynku francuskim.

Mysza

Źródła: culture.pl

 
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  łojant: Re: RIP
  Tak !...

  Krzysztof89: Re: RIP
  burlan napisał: Czyżby Eugeniusz Głazunow?...

  łojant: Re: RIP
  Nie ciebie...