“Climb to Tokyo”, czyli przygotowania do Igrzysk po niemiecku

Do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, na których zadebiutuje wspinanie sportowe, pozostały dwa lata. Kilka tygodni temu PZA opublikował program przygotowań do tej najważniejszej sportowej imprezy. Dla porównania i mobilizacji zaangażowanych we wspinanie sportowe w Polsce warto zobaczyć jakie działania podejmuje niemiecki związek i jego sportowcy.

Climb to Tokyo (DAV)

Celem Deutscher Alpenverein (DAV) jest uzyskanie kwalifikacji do Tokio przez jedną kobietę i dwóch mężczyzn. Przypomnijmy, że w Tokio wystartuje 20 zawodników i 20 zawodniczek, którzy będą walczyć tzw. formacie łączonym (olimpijskim), składającym się z trzech konkurencji: prowadzenie, bouldering i na czas.

Ze względu na rodzaj punktacji (mnożnik miejsc) szanse na podium w Tokio daje bycie w absolutnej czołówce (1-2 miejsce) w jednej konkurencji, możliwość równorzędnej rywalizacji w drugiej (pierwsza 6.) i bycie w stanie dobrze konkurować w trzeciej. Według założeń DAV dla niemieckich sportowców oznacza to bycie na światowym poziomie w prowadzeniu i boulderingu oraz intensywny trening we wspinaniu na czas.

DAV już od 2015 roku dysponuje budżetem na rozwój kadry narodowej, wzmocnionym przez fundusze państwowe w związku z programem olimpijskim. Dlatego liczącą obecnie 17 osób kadrą opiekuje się na pełny etat dwóch trenerów. Fundusze z ministerstwa będą mogły być także przeznaczane na dyrektora sportowego i dodatkowych trenerów. W bieżącym sezonie odbędą się po raz pierwszy mistrzostwa Niemiec w kombinacji olimpijskiej (14/15 lipca, Augsburg).

Niemiecka kadra już miała w lutym 2-tygodniowe zgrupowanie w Tokio. W symulacjach rywalizowali z japońskimi reprezentantami…

Mysza

Źródło: kletterszene.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum