7 sierpnia 2017 09:41

Laura Rogora nadal w Céüse – pada Dures limites 8c

Co prawda Laura Rogora nie poprowadziła jeszcze Biographie 9a+ Sharmy, ale jest jedną z tych młodych dziewczyn, które mają chyba największą szansę na pokonanie drogi tej klasy. Po przejściu pierwszej partii Biographie (8c+),16-letnia Włoszka wspięła się na inną znaną linię Céüse – Dures limites 8c.

Laura na “Dures limites” 8c (fot. Magi Cabestany)

Laura kilka dni temu napisała:

Niestety, lekka kontuzja palca przerwała moje próby na Biographie. Niemniej Céüse jest pełne pięknych dróg do przewspinania. Dziś poprowadziłam Dures limites 8c(…).

W ostatnich miesiącach Céüse było świadkiem prób na Biographie dwóch dziewczyn. Ochotę na legendarną linię ma nie tylko Laura Rogora, ale też Margo Hayes, która pracowała nas przechwytami w czerwcu. 19-letnia Amerykanka w ubiegłym roku postawiła poprzeczkę niewiarygodnie wysoko, przechodząc La Ramblę 9a+ w Siuranie, pierwszą tak trudną drogę w historii kobiecego wspinania.

Pytanie, co pokaże w przyszłości 16-letnia dziś Ashima Shiraishi, o której ostatnio jakby ciszej. To przecież właśnie ona jako pierwsza wyrównała w 2015 roku rekord Baskijki Josune Bereziartu, pokonując Ciudad de Dios 9a/a+ w Santa Linya. Notabene, Shiraishi wspomnianą na początku Dures limites przeszła już jako 12-latka i to ekspresowo, w 2. próbie.

A może zaskoczy ktoś zupełnie inny…

***

Tak więc Biographie 9a+ wciąż czeka na pierwszą pogromczynię. Póki co na drodze legendzie odnotowano 14 przejść, odkąd w 2001 roku jako pierwszy do łańcucha wpiął się Chris Sharma (na krótszej wersji pierwszy był Francuz Arnaud Petit w 1996 roku).

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum