6 maja 2024 08:29

Na Bukowych i Smoczych, czyli co nowego w Dolinie Szklarki

Sporo nowych dróg przybyło w przeciągu ostatniego roku w Dolinie Szklarki. Eksplorowane były między innymi Smocze i Bukowe Skały. Poniżej opisujemy tylko te najświeższe linie.

***

Smocze Skały (nazywane wcześniej także Smakówką lub Smokówką)

Z kameralnych Smoczych zrobił się już całkiem spory rejon. Obecnie znajdziecie tu około trzydziestu dróg, a to pewnie wcale nie koniec. Na dolnym pięterku (lewa strona) biegną cztery linie Andrzeja Skwirczyńskiego z 2006 roku (częściowo pokrywają się z nowymi) plus set dróg autorstwa Mariusza Wardziukiewicza z 2023. Tymczasem wyżej, po prawej stronie, czyli na starych Smoczych, przybyło tej wiosny sześć nowych pozycji.

Co ważne, na starszych drogach (Urynoeksploracja, Gastromancja, Miliardy much, Milony much nie mogą się mylić – wszystkie z 2007) jest już świeża i poprawiona asekuracja. Leciwe plakietki zastąpione zostały ringami. Jest więc dużo przyjemniej! Do tego Grzesiek Rettinger dołożył w sąsiedztwie wspomniane nowości. Oto one:

Smocze Skały (topo Grzegorz Rettinger)

21. Światłowstręt VI.3
22. Knur Major VI.2
27. Dieta NFZ VI+
29. Zakamarki VI.2
32. Być jak Johny Malik VI.4 (ogr. ringi po prawej)
33. Ciasna, ale własna VI

Opis dojścia pod Smocze znajdziecie w „Jurze Południowej”. Uwaga! Nie należy wjeżdżać na górę autem – można wygodnie zaparkować pod Papierzakiem. Dojście pod skały zajmie jakieś 10 minut!

Bukowe Skały

Bukowe kryją się w lesie całkiem niedaleko Smoczych. W ubiegłym roku działała tu Patrycja Mikulska, powstało wtedy osiem dróg. Ale jeśli się poszpera, wciąż można znaleźć wolne połacie. I tak, jakieś 100 metrów w prawo na północ od zagospodarowanej już skałki, na ścianie w charakterystycznym przełazie, traficie na trzy estetyczne linie, wszystkie pomysłu Grześka Rettingera.

Od lewej biegną (jedno wygodne stanowisko dla całej trójki):

1. Jerzy Fryderyk Hantel VI.2+
2. Ludwig van Beton VI.2
3. Klocki z buka VI.1

Dla wybierających się na Bukowe najlepszym wyborem na zostawienie auta jest także parking pod skałą Papierzak.

Środki na obicie pochodzą z puli IŚW Nasze Skały.

Dobrego wspinania!

Przewodnik „Jura Południowa” do nabycia w księgarni wspinanie.pl.

"Jura Południowa. Przewodnik wspinaczkowy" Grzegorz Rettinger (wyd. 5, 2023)

„Jura Południowa. Przewodnik wspinaczkowy” Grzegorz Rettinger (wyd. 5, 2023)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum