24 maja 2024 08:38

Nowe 9b za oceanem. Jonathan Siegrist otwiera „Anemology”

Odnotujmy nowe 9b na świecie. To Anemology w Utah Hills, autorem tego ekstremu jest 38-letni Amerykanin Jonathan Siegrist.

Jonatan Siegrist na „Anemology” 9b (fot. Ryan White)

***

Jonathan Siegrist to jeden z najmocniejszych amerykańskich wspinaczy, z niebotyczną liczbą dziewiątkowych dróg – ma ich w swojej kolekcji ponad siedemdziesiąt, w tym pokaźną liczbę 9a+ i aż sześć, licząc tę ostatnią, 9b. Każda trudniejsza realizacja Amerykanina to historia pełna emocjonalnych zwrotów – i tak też  było w przypadku Anemology, choć praca nad nią trwała tygodnie, a nie jak zdarzało się w przypadku poprzednich projektów – miesiące.

Tytułową linię Siegrist obił w marcu tego roku, a na początku kwietnia zaczął składać poszczególne części. Na swoim profilu pisze między innymi tak:

Przez chwilę myślałem, że to projekt na wiele sezonów i nagle zacząłem robić wyraźne postępy, ale w tym desperackim wysiłku okropnie rozciąłem sobie palec wskazujący… rana nie goiła się przez ponad trzy tygodnie. Zakleiłem palec i napierałem dalej, starając się unikać bolesnych chwytów. Kiedy palec się w końcu zagoił, wciąż nie byłem w stanie zrobić kilku kluczowych sekwencji i prawie zrezygnowałem z prób w tym sezonie. Dałem sobie kilka dodatkowych dni, by zobaczyć, czy uda mi się zrobić obiecujące postępy i na szczęście tak się stało!(…).

Jak wytrwały i uparty w dążeniu do celu potrafi być Jonathan świadczą jego słowa po przejściu La Planta de Shiva 9b w 2019 roku: „Najtrudniejsza częścią wspinania na granicy twoich możliwości jest równoważenie emocji związanych z czekaniem na coś z tak przytłaczającą intensywnością, a jednocześnie znalezienie siły, by uwolnić się od presji. Dziś znalazłem coś w rodzaju takiego środka. To była absolutnie walka do upadłego i nigdy tego nie zapomnę”.

Jonathan Siegrist walczy na „La Planta de Shiva” 9b (fot. Javi Pec)

6 x 9b Jonatana Siegrista
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum