27 lutego 2017 07:04

Fantastyczne przejście! Margo Hayes poprowadziła La Ramblę 9a+!

Niesamowita wiadomość dotarła z Siurany. Margo Hayes poprowadziła słynną La Ramblę 9a+, jedną z najpopularniejszych dróg w tym stopniu na świecie. Młodziutka Margo (19 lat) została pierwszą kobietą z 9a+ na koncie.

Margo Hayes

La Rambla w obecnym stanie poprowadziło już 16 wspinaczy (włącznie z Margo), jest to jedna z trzech najpopularniejszych światowych 9a+. Oryginalnie drogę przeszedł Alex Huber i wycenił na 8c+, ale następnie przedłużył ją Ramón Julian Puigblanque i podniósł trudności do 9a+, kolejne przejścia potwierdziły tę wycenę. W międzyczasie usunięto nawet stanowisko zjazdowe, które zamontował Huber. Oczywiście Margo jest pierwszą kobietę w gronie zdobywców tej wymagającej drogi.

Jeśli chodzi o kobiece pierwszeństwo w stopniu 9a+ to mieliśmy małe zamieszanie. W 2015 roku 13-letnia Ashima Shiraishi poprowadziła Open Your Mind Direct. Na drodze urwało się przed tym przejściem kilka chwytów i droga miała mieć wycenę 9a+. Jednak wycena ta po kolejnych prowadzeniach (Edu Marin, Daniel Woods) została zakwestionowana. Obecnie linia wyceniana jest na 9a/9a+. Ashima ma na swoim koncie także inną 9a/9a+, drogę Ciudad de Dios.

Wygląda zatem na to, że Margo Hayes została pierwszą kobietą z 9a+ na koncie. Młoda Amerykanka po 12 latach (!) przebiła dotychczasowy rekord kobiecego wspinania, jakim było prowadzenie drogi Bimbaluna 9a/a+ przez Baskijkę Josune Bereziartu (Saint Loup, 2005).

Margo rozpoczęła przygodę ze wspinaniem w wieku 10 lat, wcześniej trenowała gimnastykę sportową, i jest niewątpliwym talentem wspinaczkowym. 19-letnia Amerykanka jest obecną Mistrzynią Świata Juniorów (Guangzhou 2016).

Margo nie zaniedbuje wspinania w skałach i zwłaszcza poprzedni sezon to w jej wykonaniu ciągły i imponujący postęp w tej dziedzinie: Pure Imagination 8c+ (2016), The Crew 8c+(2016), Bad Girls Club 5.14d/9a (2016). A teraz legendarna La Rambla! Brawo!

Mysza

Źródło: The Circuit Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum