23 marca 2015 20:53

Ashima Shiraishi po raz drugi – Ciudad de Dios 9a/a+

Warunki w Hiszpanii nie rozpieszczają, a jednak mocnych przejść nie brakuje. Ostatnio nie tylko z trudnościami, ale także z fatalną pogodą walczył na Papichulo 9a+ w Olianie Magnus Midtboe (udanie). Tymczasem w Santa Linya znów najwyższym kunsztem wspinaczkowym popisała się młodziutka Ashima Shiraishi.

Ashima na „Ciudad de dios” 9a/a+ (fot. madskillzmedia)

Ashima na „Ciudad de dios” 9a/a+ (fot. madskillzmedia)

Santa Linya stała się ostatnio centrum uwagi głównie ze względu na rewelacyjne, do tego bardzo szybkie (tylko 4 dni) przejście 13-latki na Open Your Mind Direct 9a. Teraz Amerykanka potwierdziła, że w hiszpańskiej jaskini i, co więcej, w tak wyśrubowanych trudnościach czuje się już bardzo pewnie. Na dowód, po trzech dniach poprowadziła Ciudad de Dios 9a/a+.

Tym samym dopiero na tej drodze Ashima wyrównała rekord kobiecego wspinania, jakim do tej pory było prowadzenie drogi Bimbaluna 9a/a+ przez Baskijkę Josune Bereziartu (Saint Loup, 2005). Amerykanka stała się również pierwszą osobą, która w wieku 13 lat poprowadziła 9a/a+. Do tej pory najmłodszym, który sięgnął poziomu 9a w skałach, był Adam Ondra (miał wówczas również 13 lat).

Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż w odczuciu Ashimy Ciudad de Dios jest odrobinę łatwiejsza niż Open Your Mind Direct.

Ashima Shiraishi zostaje w Hiszpanii jeszcze trzy, cztery dni. Mimo zmęczenia jest gotowa na spróbowanie następnej dziewiątkowej linii. Może Esclatamasters

***

30-metrową, atletyczną Ciudad de Dios biegnącą w prawej części groty, wytyczył Hiszpan Dani Andrada, a poprowadził jako pierwszy jego rodak Edu Marin. Ciudad de Dios powtórzył między innymi Mateusz Haładaj (2013) i jak dotąd jest to najmocniejsze przejście zrobione przez Polaka.

Brunka
źródło: www.desnivel.com

[Nota od redakcji: News został uaktualniony po tym jak okazało się, że Ashima została wprowadzona w błąd przez jednego z lokalnych wspinaczy, który zasugerował jej, że Open Your Mind Direct po urwaniu chwytów stał się dużo trudniejszy. W świat poszła początkowo informacja o prowadzeniu przez młodą Amerykankę nawet 9a+, lub przynajmniej 9a/a+. Wg serwisu 8a.nu lokalni wyjadacze tacy jak Edu Marin potwierdzili jednak, że Open Your Mind Direct, mimo urwania kilku chwytów, wciąż ma wycenę 9a. Co się odwlecze to nie uciecze – klika dni później Ashima poprowadziła właśnie Ciudad de Dios 9a/a+ wyrównując tym samym rekord Hiszpanki Josune Bereziartu]
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum