1 sierpnia 2017 13:01

W stronę Biographie 9a+… Laura Rogora robi pierwszy krok

Jeśli bić życiowe rekordy, to na wielkich klasykach… Takie ambicje ma Laura Rogora, zaledwie 16-latka. Włoszka, podobnie jak Amerykanka Margo Hayes (pierwsza pogromczyni 9a+ wśród kobiet – patrz: La Rambla), z utęsknieniem patrzy w stronę jednej z najsłynniejszych dróg świata – Biographie 9a+… i stawia pierwszy krok.

Laura Rogora na startowym boulderze “Biographie”

Młoda, drobniutka, bardzo waleczna i bardzo silna – Laura Rogora. 16-latka zdążyła już poprowadzić dwie drogi w trudnościach 9a, Grandi Gesti w Sperlondze i Joe-cita 9a w Olianie. Tym razem jednak cel jest dużo bardziej ambitny, to Biographie 9a+ w Céüse. Po czterech dniach Laura pokonała pierwszą część słynnej drogi (8c+), tę którą jako pierwszy przeszedł przed laty Francuz Arnaud Petit.*

Kluczowy dla Laury okazał się początkowy boulder. W tym miejscu warto przypomnieć, że w 2010 roku urwał się kluczowy chwyt na starcie, w efekcie czego dolne miejsce jest teraz wyraźnie trudniejsze. Pierwsze przejście po obrywie należy do francuskiego wspinacza Enzo Oddo (2010).

Pokonanie pierwszej części Biographie to duże osiągnięcie (do tego szybkie, 4 dni pracy) , ale przejście całej legendarnej drogi to zupełnie inna bajka. Zresztą sama Rogora przyznaje, że czeka ją jeszcze dużo pracy.

W ubiegłym roku poprzeczkę swoim koleżankom po fachu niewiarygodnie wysoko postawiła Amerykanka Margo Hayes, która w wieku 19 lat pobiła rekord Baskijki Josune Bereziartu, przechodząc La Ramblę 9a+ w Siuranie. Trudności powyżej 9a pokonały do tej pory wspomniane Bereziartu i Hayes oraz Ashima Shiraishi. Kto dołączy do tej trójki? Trudno powiedzieć…

O historii kobiecego wspinania w skałach pisaliśmy między innymi TUTAJ.

***

*Biographie 9a+: w 2001 roku Chris Sharma po długich bojach poprowadził przedłużenie oryginalnej Biographie 8c+ (pierwsze przejście należy do Francuza Arnaud Petita). Trzy lata później jako pierwszy drogę Sharmy powtórzył Sylvain Millet. W sumie Biographie 9a+ przeszło do tej pory 14 wspinaczy.

Brunka
źródło: 8a.nu, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum