29 marca 2014 23:10

Złoty Czekan otrzymują: Ueli Steck oraz Rafał Sławiński i Ian Welsted

Dzisiaj w Courmayeur po raz 22. wręczono nagrody Piolets d’Or. Laureatami tej najbardziej prestiżowej nagrody alpinistycznej zostali Ueli Steck, Rafał Sławiński i Ian Welsted

Laureaci Złotego Czekana 2014: Ueli Steck, Ian Welsted i Rafał Sławiński

Laureaci Złotego Czekana 2014: Ueli Steck, Ian Welsted i Rafał Sławiński

W tym roku w jury nagrody zasiedli: George Lowe (USA, przewodniczący), Catherine Destivelle (Francja), Erri de Luca (Włochy), Karin Steinbach (Niemcy), Sung-Muk Lim (Korea) i Denis Urubko (Rosja).

Jury Piolets d'Or podczas ceremoni wręczenia nagród

Jury Piolets d’Or podczas ceremoni wręczenia nagród. Od lewej: Sung-Muk Lim, Karin Steinbach, Denis Urubko, Catherine Destivelle, Erri de Luca, George Lowe

Jury nagrody najpierw analizowało tzw. wielkiej listy (ponad 70 przejść), by z niej wyłonić pięć nominowanych przejść. Wśród pięciu nominowanych największe uznanie znalazły dwa górskie dokonania ubiegłego roku. Niesamowite solowe przejście nową drogą na Annapurnę, którego dokonał Ueli Steck oraz wejście na jeden z ostatnich dziewiczych siedmiotysięczników Karakorum K6 West, autorstwa polsko-kanadyjskiego zespołu Rafał Sławiński i Ian Welsted.

Nowe drogi z 2013 r. na pd. ścianie Annapurny. Linia czerwona -Ueli Steck, zielona - wariant Francuzów (Fot. Marcin Miotk, topo Janusz Kurczab)

Nowe drogi z 2013 r. na pd. ścianie Annapurny. Linia czerwona -Ueli Steck, zielona – wariant Francuzów (Fot. Marcin Miotk, topo Janusz Kurczab)

Południowa ściana Annapurny to jeden z najważniejszych terenów sportowej wspinaczki himalajskiej. Zdobyto ją w 1970 roku (Brytyjczycy). W 1992 roku Francuzi Pierre Beghin i Jean-Christophe Lafaille próbowali nowej drogi na prawo od brytyjskiego południowego filaru, osiągając ponad 7300 m. Podczas wycofywania się z tego punktu w złej pogodzie, Beghin spadł i poniósł śmierć. Ueli Steck przeszedł tę trasę (2700 m wysokości) samotnie w ciągu zaledwie 28 godzin z bazy wysuniętej do wierzchołka i z powrotem. Zobacz krótki film prezentujący przejście.

Linia drogi Rafała Sławińskiego i Iana Welsteda na K6

Linia drogi Rafała Sławińskiego i Iana Welsteda na K6

K6 West był również celem kilku ataków. Rafał i Ian najpierw musieli wymanewrować skomplikowany i niebezpieczny lodospad, by osiągnąć lodowo-mikstową ścianę, która doprowadziła ich do zachodniej grani. Zespół potrzebował pięciu dni na dotarcie do wierzchołka i jeszcze jeden na zejście. Zobacz krótki film prezentujący przejście.

Jury przyznała także wyróżnienie specjalne francuskiemu zespołowi Yannick Graziani – Stéphane Benoist.Wkrótce po spektakularnym sukcesie Ueli Stecka, w dniach 16-24 października 2013 pokonali oni południową ścianę Annapurny również w linii próby Beghina i Lafaille’a, ale częściowo innym wariantem. Po dramatycznym zejściu w trudnych warunkach, ze względu na poważne odmrożenia i infekcję Benoista, zostali z bazy ewakuowani helikopterem do Katmandu.

John Roskelley (fot. arch. John Roskelley)

John Roskelley (fot. arch. John Roskelley)

Podczas gali w kinie Palanoir w Courmayeur nagrodę za całokształt osiągnięć odebrał John Roskelley, stając się pierwszym Amerykaninem wyróżnionym tym przyznawanym od 2009 roku tytułem (Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot i Kurta Diemberger).

Wszystkich poprzednich laureatów Złotego Czekana znajdziecie na stronie: Złote Czekany (Piolets d’Or) – laureaci.

Źródło: Courmayeur MontBlanc
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Złoty Czekan : Gratulacje dla Rafała [3]
    Gratulacje dla Rafała!

    30-03-2014
    kali