28 stycznia 2007 08:01

Najwyższe niezdobyte szczyty

Zdobycie dziewiczego szczytu, to marzenie wielu wspinaczy, serwis k2climb.net pokusił się o znalezienie najwyższych niezdobytych gór na świecie.

Autorka zestawienie Janne Corax przyjęła następujące kryterium "bycia szczytem", czyli odróżnienia szczytu od wzniesienia na grani:

Różnica wysokości pomiędzy najbliższą przełęczą/siodłem a szczytem musi przekraczać 500 metrów.

Według tego kryterium szczytem nie jest Lhotse Middle (8414 m) zdobyte dopiero w 2001 roku przez rosyjski zespół. Lecz, jak pisze Corax 100% reguła nie istnieje, ale jakieś kryteria należy przyjąć.

A zatem z takiej reguły wynika następujące zestawienie:

Gangkar Punsum (7570 m), leżący w Bhutanie, jest czterdziestym pod względem wysokości wierzchołkiem na świecie. W połowie lat 80. XX wieku podjęto kilka nieudanych prób jego zdobycia. W 1994 roku rząd Bhutanu wydał częściowy zakaz wspinaczki, a 2003 całkowity, decyzję uzasadniając brakiem szacunku wspinaczy dla tradycji i religii. A zatem szansa na jego zdobycie jest na razie niewielka…

Saser Kangri II East (7518 m) leży w Indiach w Kaszmirze i nigdy nie podjęto próby jego zdobycia. Nieznacznie niższy zachodni przedwierzchołek został zdobytu już dwa razy, a wierzchołek główny o wysokości 7672 m był zdobyty w 1973 roku. Jak pisze Corax zdobycie pozwolenia może być trudne, ale raczej jest możliwe.

Kabru North (7394 m), najwyższy szczyt masywu Kabru, który jest częścią masywu Kanczedzongi. Południowy wierzchołek masywu Kabru został zdobyty w solowej wspinaczce (!) już w 1935 roku przez Conrad Cooke – przejście to przez 18 lat było rekordem wysokości w solowej wspinaczce. W 2004 roku Kabru North było atakowane przez serbski zespół, próba nie udała się ze względu na ogromne zagrożenie lawinowe.

Labuche Kang III (ok. 7250 m), znajduje się mało znanej grupie Labuche Kang leżącej w Tybecie. Główny wierzchołek grupy został zdobyty przez japoński zespół w 1987 roku.

Karjiang (7221m) leży w Tybecie, kilkukrotne próby zdobycia wierzchołka nie powiodły się ze względu na ogromne zagrożenie lawinowe i wysokie trudności techniczne w podszczytowych partiach góry.

Tongshanjiabu (7207 m) leży na granicy Tybetu i Bhutanu. Szczyt jest bardzo mało znany, jedyne informacje o nim pochodzą od koreańskiej wyprawy, która zdobyła pobliski Shimokangri (7204m).

Mysza

Źródła: k2climb.net

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum