7 maja 2024 12:36

W Maroku powstaje „Bihotz Handi” (7c, 320 m). Wytyczają iker Pou i Iñaki Marco

Iker Pou wraca do Maroka. Tym razem połączył siły z Iñakim Marco i pod koniec kwietnia wspólnie wytyczyli nowość o nazwie Bihotz Handi (7c, 320 m).

Iker Pou i Iñaki Marco (fot. Iker Pou)

***

W wąwozie Taghia (Atlas Wysoki) Iker Pou działał już w poprzednich latach. W 2018 otworzył z bratem Eneko na ścianie Jebel Tadrarate drogę Agur (8a+, 400 m), a w 2019 ze świeżo poślubioną Neus Colom wspięli się na Honey Moon (7b+, 330 m). W tym roku związał się liną z Iñakim Marco, panowie obrali za cel południowo-zachodnią ścianę Jebel Oujdad.

Bihotz Handi to linia z mieszaną asekuracją i podpisem 100% recommended. Pierwsze cztery wyciągi Pou, w oczekiwaniu na przyjazd partnera, wytyczył solo. Później wspinacze uklasycznili całość, wyceniając trudności na 7c. Drogę dedykowali Carlosowi Dovalowi.

Droga „Bihotz Handi” 7c, 320 m, Taghia (topo Iker Pou / Iñaki Marco)

Poza nowością 47-letni Bask pokusił się też między innymi o przejście solo z liną wielkiego marokańskiego klasyka Babel (7c+, 800 m). Ta piękna, wymagająca i oszczędnie ubezpieczona linia biegnie na Tagoujimt Tsouiant, wytyczył ją w 2007 roku francuski zespół Arnaud Petit – Titi Gentet – Nicolas Kalisz – Stéphanie Bodet (przy okazji, w ubiegłym roku pierwsze polskie przejście Babel zrobili Jan Gurba i Kacper Heretyk). Poprowadzenie drogi zajęło Pou dwa dni, z biwakiem w połowie ściany.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum