21 maja 2024 16:42

Piotr Krzyżowski na szczycie Lhotse

21 maja po godzinie 14:00 himalaista, ratownik GOPR i członek KW Bielsko-Biała Piotr Krzyżowski zdobył Lhotse (8516 m n.p.m.), czwarty co do wysokości szczyt świata. Działał bez użycia tlenu z butli i bez wsparcia Szerpów. To jego szósty ośmiotysięcznik.

21 maja Piotr Krzyżowski wszedł na Lhotse (fot. arch. P. Krzyżowski)

Piotr Krzyżowski wszedł na Lhotse drogą pierwszych zdobywców, pokonując m.in. lodospad Khumbu, Kocioł Zachodni i Żółte Skały. W drodze na szczyt założył cztery obozy, nie korzystał ze wsparcia Szerpów.

Nie było to jego pierwsze spotkanie z Lhotse. W 2019 roku brał udział w unifikacyjnej wyprawie Polskiego Związku Alpinizmu na Lhotse, jako członek Kadry Narodowej we wspinaczce wysokogórskiej PZA, która miała przygotować zespół do zimowej narodowej wyprawy na K2. Jednak wyprawa na Lhotse została przerwana z powodu zagrożenia odpadnięciem na drogę ogromnego seraka.

Piotr Krzyżowski to doświadczony himalaista, który ma na swoim koncie wejścia na pięć ośmiotysięczników: K2, Broad Peak, Gaszerbrum I i II oraz Nanga Parbat, oraz pierwsze polskie zimowe wejście na siedmiotysięcznik Chan Tengri.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum