17 maja 2024 19:29

Great Trango Tower na nartach!

Chantel Astorga, Christina Lustenberger i Jim Morrison dokonali wyjątkowego zjazdu. Amerykański team zjechał na nartach z Great Trango Tower (6286 m) w Pakistanie.

Great Trango Tower to najwyższy szczyt w grupie Trango Towers, masywie znajdującym się w Karakorum. Masyw opływają lodowce Trango i Dunge.

Szczyt Great Trango Tower został zdobyty po raz pierwszy w 1977 roku przez zespół w składzie Galen Rowell, John Roskelley, Kim Schmitz, Jim Morrissey i Dennis Hennek.

W realizacji Astorgi, Lustenberger i Morrisona imponuje umiejętność wyszukania tak wyjątkowej linii zjazdu na tak wybitnym, ale nieoczywistym dla skialpinizmu szczycie. Amerykanie wybrali zachodnią stronę, gdzie udało im się znaleźć przejazd przez śnieżny labirynt nad urywającymi się ścianami.

Sztuka ta udała się za drugą próbą. W ubiegłym roku Lustenberger, Morrison z Nickiem McNuttem zostali zmuszeni do odwrotu 500 m przed szczytem.

Drugie podejście (w odrobinie zmienionym składzie) okazało się skuteczniejsze i zjazd został zrealizowany 9 maja. Lustenberger pisze:

W ten projekt zainwestowaliśmy dwa szalone sezony. Trudno wytłumaczyć nieuchwytną obsesję na punkcie gór. Ta linia jest szalona jak żadna inna… Prawdziwie magicznie było tam mknąć wspinając się i zjeżdżając.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum