22 maja 2024 09:52

Klejnot Cova Negra: Alex Garriga robi pierwsze powtórzenie „Okachi” 9a+

Alex Garriga zrobił pierwsze powtórzenie Okachi 9a+ w Montanejos (prowincja Castellón, Walencja). Hiszpan mówi o drodze: najbardziej imponująca linia w jaskini, klejnot Cova Negra.

***

Okachi w sektorze La Cueva Negra to relatywnie młoda droga. Jesienią ubiegłego roku obili ją Jonatan Flor i Javi Arrebola, pierwsze przejście zrobił Flor. Powstała jedna z najtrudniejszych dróg w rejonie, obok El Maquinista 9a+/9b, której premierowe prowadzenie zgarnął ubiegłej jesieni Adam Ondra (projekt ubezpieczył wiele lat wcześniej Pedro Pons).

Flor po poprowadzeniu Okachi przyznał, że to jedna z najbardziej wymagających dróg, po jakich wspinał się w 2023 roku. Garriga pisze z kolei o jednej z najlepszych linii, jakie robił. A trzeba dodać, że ma na koncie już około czterdziestu dróg 9a i trudniejszych. Lwią część przeszedł w Cuence (skąd pochodzi), to właśnie jemu rejon zawdzięcza najmocniejsze linie, w tym Líder Ibérico9a+/b (2021), Malleus Maleficarum 9a+ (2021) czy Líder negra 9a+ (2021).

Alex Garriga na "Líder Ibérico" 9a+/b (fot. Javi Pec / www.javipec.com)

Alex Garriga na „Líder Ibérico” 9a+/b (fot. Javi Pec / www.javipec.com)

Poza Cuencą jednym z popisowych przejść 25-letniego Garrigi jest Ali Hulk Extension Total sit start (oryg. 9b). Hiszpan był zresztą pierwszym wspinaczem, który zasugerował dla tej doskonale znanej kombinacji w Ali Babie niższą wycenę – 9a+. Po przejściu pisał: „„Z mojego punktu widzenia droga zmieniła się na przestrzeni lat i sądzę, że z nowymi patentami wycena 9a+ brzmi lepiej. Chociaż to tylko jedna opinia więcej, ważna jest sama linia”.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum