5 maja 2022 13:11

Kanczendzonga: Shehroze Kashif z rekordem

Wczoraj pisaliśmy o rekordach pań zdobywających Annapurnę. Dzisiaj przenosimy się na trzeci szczyt świata –  Kanczendzongę, na której dzisiaj zameldował się Shehroze Kashif. Dla 20-letniego Pakistańczyka to kolejny, po K2 (2021), ośmiotysięczny wierzchołek, na który wchodzi jako najmłodszy wspinacz w historii. Towarzyszył mu Nepalczyk Namja Bote i zespół poręczujących Szerpów (plus kilku innych wspinaczy).

Shehroze Kashif (fot. arch. S. Kashif / Instagram)

***

Na swoim koncie Shehroze ma jeszcze Broad Peak (2019), Mount Everest i Manaslu (oba w 2021). Pakistańczyk wspina się z dodatkowym tlenem z butli. Wchodząc na Broad Peaku Kashif miał zaledwie 17 lat. Po tym wyczynie otrzymał pseudonim „Broad Boy”.

Nowy projekt Kashifa – 3×8000 w Nepalu (fot. S. Kashif FB)

Ambitny wspinacz z prowincji Pendżab jest w trakcie projektu zdobycia 3 ośmiotysięczników w okresie wiosennym. Oprócz Kanczendzongi plan zakłada wspinaczkę na Lhotse i Makalu, czyli 3., 4. i 5. co do wysokości szczyty na świecie. Na jego profilu FB można przeczytać, że wciąż większość swoich przedsięwzięć organizuje sam – nie ma jeszcze istotnego wsparcia od firm prywatnych, czy też instytucji rządowych. Choć z drugiej strony coś się chyba zmienia w tym temacie, bo z kolei na Instagramie pojawia się jako twarz kampanii Xiaomi…

Na Kanczendzondze Kashif działa w ramach wyprawy komercyjnej Seven Summit Treks.

Sprocket

Źródła: Profil FB i Instagram Shehroze Kashif, Instagram Seven Summit Treks
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum