4 maja 2022 11:35

Annapurna: panie stawiają na rekordy

Na Annapurnie działały ekspedycje komercyjne 8K Expeditions, Peak Promotions i Seven Summits Treks. Dzięki ofiarnej pracy Szerpów, którzy rozwiesili poręczówki, 28 kwietnia na wierzchołku zameldowała się 30-osobowa grupa wspinaczy. Ekipa wykorzystała okno pogodowe, a wśród zdobywców znalazło się kilka ambitnych osób – niektórzy wspinali się bez tlenu z butli, a inni realizowali swoje plany, ustanawiając lub marząc o kolejnych himalajskich rekordach.

Ekipa 8K Expeditions Annapurna Team (fot. 8K Expeditions FB)

***

Szczyt zdobyła 20-letnia Hinduska Kasturi Deepak Savekar, najmłodsza wśród kobiet na wierzchołku Annapurny. Z kolei 21-letnia Adriana Brownlee, posiadająca brytyjsko-hiszpańskie obywatelstwo, jest najmłodszą Brytyjką i Hiszpanką ze szczytem Annapurny w kolekcji. Trzeba dodać, że Adriana – mająca na swoim koncie Mount Everest (2021), Manaslu (2021), Dhaulagiri (2021, najmłodsza zdobywczyni) – ma w planach zostać najmłodszą osobą, która zdobędzie wszystkie 14 ośmiotysięczników.

Kolejny rekord należy do Tseng „Grace” Ko-erh. 29-letnia Tajwanka zdobyła szczyt bez dodatkowego tlenu z butli – jako najmłodsza na świecie. To już szósty ośmiotysięcznik na jej koncie – oczywiście ona również marzy o całej czternastce. Do tej pory wspięła się na Mount Everest, Dhaulagiri, Kanczendzongę, Lhotse i Manaslu (wszystkie z tlenem z butli).

Widoki ze szczytu Annapurny podziwiała też Kristin Harila. Norweżka (35 lat) stara się z kolei jak najszybciej (wśród kobiet) skompletować Koronę. Odliczanie zaczęło się 28 kwietnia, a przed Kristiną pierwsza część projektu, czyli wejścia na Dhaulagiri, Kanczendzongę, Mount Everest, Lhotse i Makalu. Na drugą fazę zostawia sobie Nanga Parbat, Gasherbruma I, Gasherbruma II, Broad Peak i K2. Plan oczywiście ambitny. Czy doświadczenie z rekordowej wspinaczki w 2021 na Everest i Lhotse (12 godzin) wystarczy? Czas pokaże.

Wśród zdobywców Annapurny pojawia się również polski akcent – Dorota Lidia Samoćko (z tlenem z butli).

Źródła: 8K Expeditons FB, alanarnette.com, gripped.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    "Rekordy" [14]

    4-05-2022
    Edgar Nevermore