4 października 2021 09:36

Alex Megos i znów świetny flesz: „Chromosome Y” 8c+ (9a)

Alex Megos znów sieknął trudną drogę fleszem, tym razem padło w tym stylu Chromosome Y 8c+ (9a) Pirmina Bertle w rejonie Charmey. Patenty sprzedał mu Alexander Rohr.

Alex Megos

Alex Megos (fot. Jan Virt Photography)

***

Chromosome Y Pirmin Bertle wycenił oryginalnie na 9a, jednak Megos – podobnie jak spora część powtarzających – optuje raczej za 8c+. Ciekawa jest sama historia powstania drogi, a właściwie dróg – bowiem zarówno Chromosome Y, jak i Chromosome X (9a) Pirmin Bertle otworzył tego samego dnia, obie przeszedł pod koniec marca 2012 roku w ciągu 75 minut (więcej TUTAJ).

Do sektora La Tribune w Charmery Bertle wrócił w 2015 roku, by połączyć dwie wymienione wyżej drogi – w ten sposób powstało Meiose 9b. Później, w 2018 roku, szybko powtórzone przez Adama Ondrę i przecenione przez niego do 9a+ (notabene, podobnie jak Alex, Adam też pokonał fleszem Chromosome Y). Meiose postanowił spróbować również Megos.

O Meiose Niemiec pisze tak:

Muszę przyznać, że Meiose poprowadzone sposobem Pirmina Bertle to 9a+. Dla mnie nie jest to jednak sensowne, bo eliminuje niektóre chwyty, które są całkowicie w moim zasięgu i w zasięgu samej linii. Wspiąłem się po drodze (w moich oczach) i wpinałem się do tych samych ekspresów, ale użyłem zupełnie innych patentów, a także na niektórych odcinkach innych chwytów. Wydało mi się to logiczne. Droga zrobiona moim sposobem to około 9a, ale nie ma to nic wspólnego z oryginalną wersją Pirmina.

***

We wrześniu br. Alex Megos pokonał fleszem Intermezzo XY gelöst 9a Klema Loskota w rejonie Plombergstein niedaleko Salzburga.

Niemiec jest jednym z głównych kandydatów do wyrównania światowego rekordu FL – 9a+. Taką drogę przeszedł w 2018 roku Adam Ondra (Super Crackinette w Saint Léger).

źródło: FB Alex Megos, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum