23 września 2021 09:23

Alex Megos fleszem na „Intermezzo XY gelöst” 9a

Z Tokio Alex Megos wrócił sfrustrowany. Nie udało mu się zdobyć olimpijskiego krążka, ani nawet wejść do finałowej ósemki. Za to w skałach przypomniał właśnie o swojej legendarnej skuteczności. Podobnie „szybki” jak Niemiec jest chyba tylko Adam Ondra.

***

Megos poprowadził fleszem Intermezzo XY gelöst 9a w rejonie Plombergstein niedaleko Salzburga, drogę autorstwa Klema Loskota z końca lat 90. W roli fleszującego wystąpił lokalny wspinacz Roland Wagner, który powtórzył Intermezzo już sześć lat temu. „Przyszedł. wyczyścił chwyty i podał mi szczegółowe patenty” – mówi Alex. Wkrótce ma się pojawić w sieci film z przejścia.

Alex Megos to specjalista od błyskawicznych przejść. To do niego należy przecież pierwsze 9a OS – w 2013 roku zrobił w tym stylu na Estado critico w Siuranie. Cztery lata później przeszedł bez znajomości TCT we włoskim Gravere.

Alexander Megos na „Estado critico” 9a OS, Siurana (fot. Miguel Catita)

Intermezzo XY gelöst jest dla Niemca pierwszym 9a zrobionym fleszem, nie licząc Underground w Arco. Tę drogę Megos powtórzył w ubiegłym sezonie, ale według niego to raczej na 8c+/9a niż pełne 9a. W tym miejscu trzeba wspomnieć o rekordowym fleszu w historii wspinania w ogóle. Ten należy do Adama Ondry sprzed trzech lat – Czech wspiął wtedy na Super Crackinette 9a+ w Saint Léger. Kto będzie w stanie wyrównać osiągnięcie Ondry? My stawiamy na Megosa ;).

***

O dorobku skalnym Alexa Megosa (jest o czym poczytać, bo Niemiec ma jeden z najlepszych wykazów wśród światowej czołówki) pisaliśmy przy okazji jego wizyty (online) na 18. Krakowskim Festiwalu Górskim.

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum