15 maja 2012 08:49

Pirmin Bertle ekspresowo w Charmey

Każda dyscyplina sportowa lubi rekordy, również wspinaczka skalna. 30 marca tego roku super szybką sesją w szwajcarskim rejonie Charmey popisał się Pirmin Bertle. Niemiec w ciągu zaledwie 75 minut zdążył poprowadzić dwa własne projekty wyceniane wysoko, bo na 9a.


Pirmin Bertle na „Force du Rapport”, Charmey, 2010
(fot. Serge Zacharias)

W annałach zapewne ów rekord zostanie skrzętnie odnotowany, choć zdarzały się już w przeszłości równie spektakularne (a nawet większe) sukcesy – chociażby jeden z marcowych dni 2011 roku w Olianie, kiedy Adam Ondra najpierw powtórzył (jako pierwszy i jak na razie jedyny) Chaxi Raxi 9b Chrisa Sharmy, a mniej więcej godzinę później przeszedł bez znajomości Blanquitę 8c+.

A wracając do Pirmina, dwie wspomniane „dziewiątki a” to Chromosome X i Chromosome Y, biegnące ścianą sektora La Tribune. Przejścia padły między 7:00 i 8:15 (czas dyktowały warunki). Jak zapewnia 27-latek ów dublet nie był planowany, po przejściu „X” wybierał się na piwo, ale w ostatniej chwili postanowił jeszcze potrenować…

Poniżej Pirmin i obie linie na filmie:

O Pirminie Bertle usłyszeliśmy jakieś dwa, trzy lata temu, kiedy zaczął robić trudności 9a. W 2009 roku przeszedł A Muerte w Siuranie (8c+/9a), a w następnym sezonie właśnie w Charmey zrealizował swoją Force du rapport 9a.  Niedługo potem padły Cabane au Canada 9a w Rawyl i Torture physique 2.0 9a w Gatlösen. W 2011 roku dodał jeszcze Jungle Speed 9a w Siuranie.

Brunka

Źródła: lizardclimbing.com, up-climbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum