10 września 2021 09:34

Neil Gresham otwiera „Lexicon” E11 7a w Pavey Ark

Nowy, arcytrudny trad na Wyspach. Neil Gresham poprowadził swój projekt w Pavey Ark (Langdale, Lake District) – Lexicon E11 7a.

Neil Gresham na drodze "Lexicon" E11 7a

Neil Gresham na drodze „Lexicon” E11 7a (fot. Alastair Lee/Posing Productions)

***

Tytułowy Lexicon biegnie na East Gully Wall w Pavey Ark. W środkowej części przecina się z drogą Impact Day E8 6c, reszta to już niezależny teren. Jak trudne, czujne i niekomfortowe wspinanie oferuje nowa linia można sobie tylko wyobrazić… Gresham pisze między innymi o krawądkach zagiętych niczym karta kredytowa, marnych odciągach, nieprzydatnych oblakach, dziwnych i kiepskich podchwytach, a wszystko okraszone pokaźnymi run-out’ami – odpadnięcie z ostatniego kruksa, już blisko topu, kończy się długim, ryzykownym lotem.

Ten techniczny, palczasty ciąg otrzymał wycenę E11 7a, co plasuje Lexicon w ścisłej czołówce brytyjskich tradowych ekstremów. Oczywiście z wycenianiem zawsze wiąże się wiele dylematów, o których Neil Gresham opowiada w obszernym wywiadzie dla magazynu UK Climbing. Jeśli chodzi o same trudności, posiłkował się doświadczeniem Steve’a McLure’a: „po kilku rozpoznawczych wędkach miał wrażenie, że linia jest trudniejsza od trzech E10, które robił ostatnio (Choronzon i Olympiad w Pembroke oraz Wall of Greatness w Nesscliffe)”. Przy okazji warto wspomnieć, że Steve McClure pokonał tej wiosny fleszem wspomniane na początku Impact Day E8 6c (więcej o tym przejściu TUTAJ).

Neil Gresham na drodze "Lexicon" E11 7a (fot. Alastair Lee/Posing Productions)

Neil Gresham, „Lexicon” E11 7a (fot. Alastair Lee/Posing Productions)

W rozmowie opublikowanej na UK Climbing jest dużo więcej dywagacji na temat sztuki wyceniania tego typu dróg. Dużo jest także o złożonym treningu (z kilkoma trenerami) i strategii, jaką przyjął Brytyjczyk.

Jeśli powtarzający potwierdzą trudności, będzie to pierwsze E11 dla 50-letniego Nelia Greshama. Wcześniej poprowadził między innymi dwie E10 – jeszcze na początku lat 2000. jako pierwszy powtórzył Equilibrium E10 7a Neila Bentley’a na Burbage South (South Yorkshire), a w 2020 otworzył własne Final Score E10 7a na Iron Crag (Lake District).

źródło: ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum