17 czerwca 2020 11:11

Hiszpański olbrzym José Luisa Palao. W Rodellarze powstaje 60-metrowa “Mona Lisa integral” ok. 9a+

10 dni temu José Luis Palao jako pierwszy powtórzył drogę Mona Lisa 9a Jonatana Flora w Rodellarze. Wczoraj pochwalił się otwarciem dłuższej wersji – powstała Mona Lisa integral w okolicach 9a+.

Hiszpan na drodze “Mona Lisa integral” ok. 9a+ (fot. David López)

Mona Lisa integral biegnie w sektorze El Museo, stosunkowo młodym, bo otwartym przed dwoma laty. Pierwszymi architektami nowego miejsca na mapie Rodellaru byli właśnie José Luis Palao i Dani Andrada, później dołączyli kolejni.

Najnowsza propozycja El Museo przecina całą długość jaskini. To kawał wspinania, bo aż 60 metrów[!], przy tym Palao pisze o 45-50 minutach potrzebnych do pokonania całości:

Wielka radość, że udało mi się ukończyć ten projekt. Co do trudności, myślę, że to okolice 9a+… Nie mam pewności co do tego typu dróg, tak długich i z tak dobrymi restami. To około 60-metrowa podróż. Najważniejsze, że to linia warta przewspinania!

Jak zawsze powtarzający potwierdzą licytowane trudności. Czy dla samego Hiszpana to najtrudniejsza droga w dorobku? Sam autor nie jest do końca przekonany. Pewny jest tylko, że Mona Lisa integral jest bardziej wymagająca do wszystkich 9a, które robił w Rodellarze.

Jedną z najmocniejszych dróg pokonanych dotąd przez José Luisa Palao jest otwarta przez niego na początku tego roku w El Santuario [Murcia] La Catedral de los Narcos 9a/a+.

A co do samego sektora El Museo. Najpewniej coraz częściej ciągnąć będą do niego topowi wspinacze. W jaskini jest już nawet 9b. Jonatan Flor wytyczył tu w ubiegłym sezonie Apocalipsis de la Gioconda.  

Brunka
źródło: desnivel.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum