27 lutego 2020 18:08

José Luis Palao otwiera “La Catedral de los Narcos” 9a/a+ (a może nawet 9a+)

W El Santuario (Murcia) dzięki José Luisowi Palao powstało być może nowe hiszpańskie 9a+. Być może, bo autor w 100 procent pewien wyceny nie jest, pewien jest natomiast, że to najtrudniejsza droga, jaką dotąd poprowadził. A przechodził wcześniej całkiem sporo linii 9a.

Szczęśliwy José Luis Palao na “La Catedral de los Narcos” (fot. Andrés Giménez)

Nowość to kombinacja kilku dróg, autor nazwał ją La Catedral de los Narcos, a o jej trudnościach mówi tak:

Co do wyceny, nie jestem pewny. Wcześniej robiłem łatwiejsze drogi, nie tak wymagające jak La Catedral de los Narcos. Może to być 9a+, może nie, ale jak do tej pory to moja najmocniejsza droga.

Koledzy Hiszpana pewnie wkrótce przyjdą z odsieczą i dadzą upragnioną odpowiedź. Może będzie to Jonatan Flor? To właśnie on niedawno jako pierwszy poprowadził projekt wymyślony właśnie przez José Palao – w rejonie Sella powstała Nigga 9a.

36-letni José Luis Palao uzbierał już 10 dróg 9a, ostatnią wytyczył zresztą w Santuario. W połowie lutego powstało tam La Catedral del Mal (w lutym pojawiło się także kilka nieco łatwiejszych pasaży). Palao to jednocześnie jeden z najbardziej aktywnych hiszpańskich eksploratorów, a swoje projekty często udostępnia innym, tak powstała choćby wspomniana Nigga.

Jeśli wycena La Catedral de los Narcos się potwierdzi, będzie to nie tylko najtrudniejsza propozycja rejonu, ale też pierwsze 9a+ w dorobku Hiszpana.

Brunka
źródło: woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum