27 sierpnia 2019 09:34

Nowe hiszpańskie 9b. Jonatan Flor otwiera “Apocalipsis de la Gioconda”

Rodellar jest w tym roku areną popisów między innymi Jonatana Flora. Hiszpan poprowadził w rejonie nowe 9b – Apocalipsis de la Gioconda.

Jonatan Flor na „Apocalypto” 8c+/9a (fot. Guillermo Dominguez)

Apocalipsis de la Gioconda znajduje się w sektorze El Museo. To miejsce, które eksplorowali już w ubiegłym roku Dani Andrada i José Luis Palao (głównie oni, bo swój wkład mają też inni lokalni wspinacze), i już wtedy w jaskini pojawiła się gęsta siatka dróg i projektów. Teraz poprzeczkę do 9b podniósł Jonatan Flor.

Tytułowe 9b to dłuższa wersja drogi Apocalypto 8c+/9a (ta kończy się w połowie jaskini, wersja extension to dodatkowe 25 metrów wspinania). Pierwsze przejście Apocalypto także należy do Flora, podobnie jak dwie inne nowości w El Museo –  Gioconda 8c i Vacaciones en Panamá 8c+. Takich dróg w sektorze powstanie pewnie jeszcze sporo.

Apocalipsis de la Gioconda jest już drugim 9b na koncie Jonatana Flora. Pod koniec lipca wspiął się w Ali Babie na Ali Hulk Extension Total sit start. Wcześniej pokonał też łatwiejszą wersję Ali Hulk Extension Total 9a+ (pierwsze powtórzenie drogi / wariantu, którą jako pierwszy zrobił Piotrek Schab). I pomyśleć, że Hiszpan swoje premierowe prowadzenie 9a+ notował dopiero w czerwcu tego roku… Padło wówczas No pain no gain Daniela Fuertesa.

Brunka
źródło: woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum