16 lutego 2020 13:46

Broad Peak: Denis wyruszył w górę

Z informacji przekazanych przez partnerkę Denisa Urubko Pipi Cardell wynika, że dzisiaj Denis wyruszył w górę z zamiarem dotarcia do C3 (ok. 7000 m). Na jutro, 17 lutego, planuje atak szczytowy. Kolejna zmiana planów spowodowana jest zmieniającymi się warunkami pogodowymi.

Denis Urubko w bazie pod Broad Peak (fot. FB Denis Urubko)

Denis Urubko w bazie pod Broad Peak (fot. FB Denis Urubko)

Według analizującego pogodę Tamása Allaga (z Országos Meteorológiai Szolgálat) okno przypadające na 19-20 lutego (dotychczas planowany atak) ma być sprzyjające ze względu na mniejszą prędkość wiatru (40-60 km/h), ale pokrywa chmur i opady mają wtedy być większe. 20 luty i nawet noc z 19 na 20 wyglądają stabilnie, ale potem ma zacząć padać śnieg i spaść widoczność.

W związku z tym Denis postanowił atakować szczyt wcześnie, bo już 17 lutego, kiedy prędkość wiatru ma być większa, ale widoczność bardzo dobra (wg mountain-forecast.com wiatr ma wiać z prędkością 40 km/h – w ciągu dnia, a wieczorem ok. 70 km/h). Himalaista zaznaczył, że jest w stanie poradzić sobie z wiatrem do 70 km/h.

Denis wyruszył w górę bez radia – jak już zdążył nas do tego przyzwyczaić na K2 i Gasherbrumie II (kiedy to wytyczał samotnie Honey Moon).

Jak pamiętamy. droga na Broad Peak powyżej 7000 m zabezpieczona jest do ok. 7600 m – najwyższy punkt osiągnięty przez wyprawę. Powyżej na Denisa czekać będzie trudny teren lodowcowy ze szczelinami i lodowymi uskokami. Od przełęczy Broad Col droga wiedzie granią poprzez Rocky Summit i kulminuje na wierzchołku 8047 m.

Trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na wieści po szczęśliwym powrocie do bazy!

Sprocket
Źródło: Profil FB Denisa Urubko, Profil FB Pintéra László
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum