8 lutego 2019 13:11

Podróże w czasie… Jeszcze raz Buoux

Nawiązując do historii wspinania sportowego na świecie… W ostatnich miesiącach kilka razy pisaliśmy o Buoux – przy okazji Antoine’a Le Menestrela, który znów chwycił za wiertarkę, i przy okazji Sebastiena Bouin, który zamarzył sobie podróż w czasie i w ramach projektu “Vintage Roc Tour” odwiedza historyczne francuskie ogródki. Tym razem kilka obrazków z Buoux właśnie. Jeśli wybieracie się w tamte strony, może spotkacie nawet samego Bena Moona?

Sebastien Bouin i Ben Moon rozprawiają o dawnym wspinaniu, Buoux 2019 (fot. arch. S. Bouin)

***

W Buoux ostatnio znów gwarno. O swoich podbojach w rejonie pisze regularnie Sebastien Bouin. Francuz, przechodząc historyczne linie, jest równie podekscytowany jak przy sukcesie na dzisiejszych dziewiątkowych ekstremach. I trudno się dziwić, w końcu francuskie drogi to kroki milowe sportowego wspinania. Bouin postanowił przekonać się osobiście, jak ewaluowało wspinanie od pierwszego 7 do 9, w jaki sposób słynne na cały świat linie stały się częścią naszej historii i jaki wpływ wywarły na dzisiejsze wspinanie.

Na „No Man’s Land” 7b (fot. Raphael Fourau)

Po Azincourt Sebastien pokonał między innymi Chouca (pierwsze 8a+ zrobione przez kobietę we Francji, Catherine Destivelle, 1988), Les mains sales 8b (Marc le Menestrel, 1985) i La Rage de Vivre (pierwsze francuskie 8b+, Antoine le Menestrel, 1986).

Na „Azincourt” 8c (fot. Sam Bié)

O La Rage de Vivre Francuz pisze:

To ładna 50-metrowa droga wychodząca na szczyt skały. Jej pierwsza część to mityczne La rose et le vampire, druga partia to piękna 30-metrowa linia. Styl tej drogi różni się od innych historycznych linii. W rzeczywistości wszystkie historyczne drogi tamtych czasów (1980-1990) są krótkie i siłowe (Azincourt, Hubble..), ale ta została otwarta w innym duchu: „skończyć na szczycie skały”. I mówiąc szczerze, podoba mi się ten duch :).

Na topie “La Rage de Vivre”, à la Patrick Edlinger (fot. Raphael Fourau)

Formę na legendarnych dziurkach w Buoux sprawdzał ostatnio też Ben Moon. W tym roku mija 30[!] lat od poprowadzenia przez niego Azincourt, pierwszej 8c we Francji i drugiej tak trudnej drogi na świecie. Tym razem Brytyjczyk uderzył na La Rose et Le Vampire, jedną ze swoich ulubionych dróg – w 1986 roku zrobił jej trzecie przejście.

Tym razem udało się w drugiej wstawce (fot. arch. B. Moon)

Czekamy na zapowiadane filmy “retro climbing”…

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum