13 listopada 2018 09:50

Śladem historycznych dróg, czyli “Vintage Roc Tour” Sébastiena Bouin

Buoux – w latach 80. i 90. dla wspinaczy centrum wszechświata, miejsce, gdzie najwięksi tamtych czasów tworzyli sportowe ekstremy i przesuwali granice trudności. Dziś to rejon retro, nieco zakurzony, rzadko odwiedzany przez czołówkę. Ale szczęśliwie są i tacy, którzy zapragnęli zasmakować historycznego wspinania, np. Francuz Sébastien  Bouin.

Francuz na “Azincourt” 8c, Buoux (fot. Sam Bié)

Bouin wymyślił sobie ciekawy projekt, nazwał go Vintage Roc Tour. Pisze o nim między innymi tak:

Moim celem jest powtórzenie historycznych dróg we Francji od 7a do 9a. Mam w planie odwiedzić wiele starych rejonów, takich  jak: Buoux, Le Verdon, Le Cimaî, Mouriès, Les Eaux Claires, Claret, Les calanques, Vols i innych…Chcę pokazać, jak ewoluowała wspinaczka od pierwszego 7 do 9. Zastanowić się, w jaki sposób te arcydzieła stały się częścią naszej historii i jaki wpływ miały na dzisiejsze wspinanie.

Niedawno Francuzowi udało się powtórzyć prawdziwą perłę – Azincourt 8c w Buoux (1989). To pierwsze francuskie 8c, zarazem jedna z najtrudniejszych wówczas dróg na świecie, drugie 8c po frankenjurajskiej Wallstreet Wolfganga Güllicha. Jej autorem jest nie kto inny jak wielki Ben Moon. Brytyjczyk po przejściu Bouina powiedział:

Seb poprowadził ją w świetnym momencie, ponieważ w styczniu minie dokładnie 30 lat od mojego przejścia!

Przewieszenie i dalekie przechwyty po bolesnych, dwupalczastych dziurkach… Ben Moon na “Azincourt 8c (fot. Moonclimbing.com)

Trzeba przyznać, że takie projekty to rzadkość. Niewielu chciałoby się zgłębiać historię wspinania w ten sposób. Tym ciekawszy jest pomysł Sébastiena Bouina, notabene obecnie jednego z najlepszych na francuskiej scenie (Francuz ma wiele własnych dziewiątkowych dróg i trudnych powtórzeń, w tym Chilam Balam 9a+/b, 2015).

A my będziemy mogli wczuć się w klimat tamtych czasów już podczas 16. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. A to za sprawą Jerry’ego Moffatta, który wspólnie z Benem Moonem dokonywał rewolucyjnych przejść w latach 80. Na spotkanie z Brytyjczykiem zapraszamy w sobotni wieczór 1 grudnia!

Brunka
źródło: Instagram, Fanatic Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum