23 listopada 2017 10:21

„Importowana” nowość w krakowskiej Norze: Whitestar D14+

Polska nie jest częstym wspinaczkowym celem zagranicznych wspinaczy. Za sprawą organizatorów imprezy „Decathlon Piknik Drybunkrowy KW Warszawa” nasz kraj odwiedził także wspinaczkowo* jeden z obecnie najlepszych drytoolowców, Tom Ballard. Gościnność organizatorów Pikniku oraz gospodarzy krakowskiej Nory, sprawiła że Brytyjczyk pozostawił po sobie całkiem trudną drogę oraz miłe wspomnienia…

Efektem wizyty Brytyjczyka na podwarszawskim Janówku były flashe na drogach Bezdechu (D8+) i Stary człowiek nie może (D10+) oraz bardzo dobre próby na Sangreala D14 (patrz film powyżej). Tomowi wspinanie na żelbetowych ścianach podwarszawskich bunkrów najwyraźniej bardzo się spodobało, o czym świadczą słowa z relacji Karola Batora:

Odwożąc Toma na pociąg miałem jeszcze okazję podpytać go o Janówek. Z tej pogawędki wysuwa się kilka istotnych konkluzji. Po pierwsze, docenia to, że żyjąc na płaszczyźnie potrafiliśmy znaleźć, zagospodarować i rozwinąć ogródek drytoolowy. Po drugie, w jego mniemaniu mamy solidne, światowe wyceny dróg (D8+ dla Bezdechu, D10+ dla Starego człowieka i – jak podkreślił – Sangreal ma na pewno D14!). Po trzecie, w styczniu możemy spodziewać się jego powrotu do Janówka.

Kolejne trzy dni Ballard spędził w krakowskim drytoolowym secret spocie, zarządzanym przez Krzysztofa Rychlika. Nora i jej gospodarze pozostawili na Brytyjczyku same dobre wrażenia:

Sflaszowałem dwie D12, powtórzyłem Ślepowidzenie D13+ i zrobiłem pierwsze przejście Whitestar D14+. Zostałem więc honorowym członkiem „Stowarzyszenia Miłośników Nory”. Wielkie podziękowania dla Krzysztofa Rychlika i Magdaleny Imielskiej za gościnę.

Mysza

*Tom miał prezentację podczas tegorocznego 19. Explorers Festival w Łodzi i skorzystał z zaproszenia do Janówka.

PS Warto dodać, że jednym z impulsów do wizyty Toma w Polsce mogła być również ciekawość poznania ojczyzny Darka Sokołowskiego i Marcina Tomaszewskiego. Ten pierwszy bez skrupułów eksploruje Tomorrows World, drytoolowy ogródek odkryty przez Ballarda. Na początku października Darek otworzył tam linię Invocation D14, niecały miesiąc później Tom dokonał pierwszego powtórzenia, w komentarzu dodając do linii plusika. Z drugim, czyli Marcinem Tomaszewskim łączą Brytyjczyka wspólne dokonania wspinaczkowe, patrz Brytyjsko-polski Titanic na Eigerze.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Za sprawą... [1]
    Za sprawą organizatorów imprezy “Decathlon Piknik Drybunkrowy KW Warszawa” nasz…

    23-11-2017
    velka