18 sierpnia 2015 11:37

Na Mnichu powstaje Alabama (VIII)

16 sierpnia Maciek Tertelis w zespole z Małgorzatą Kusztelak poprowadził nową drogę na północno-zachodniej ścianie Mnicha. Powstała Alabama w trudnościach VIII. W sumie cztery wyciągi, kolejno: L1 VI+, L2 VIII, L3 VII+, L4 VI+.

Maciek na "Alabamie" (fot. Piotr Sztaba)

Maciek na “Alabamie” (fot. Piotr Sztaba)

Początki projektu Alabama sięgają 2002 roku [wtedy zaistniał on już na topo Mnicha (na zdjęciu północnej ściany jako droga nr 8) – w 3. wydaniu Master Topo z 2014 ma nr 12; w topo Andrzeja Marcisza z 2007 roku także nr 12].

O Alabamie Maciek mówi tak:

Droga padła w stylu RP, kluczowy wyciąg PP. Po dwóch lotach i burzy pozostawiliśmy camy zakładane idąc z dołu, następnego dnia, tj. 16 sierpnia, udało mi się poprowadzić całość klasycznie.

Przewieszka na 3. wyciągu (VII+) jest parametryczna, niżsi mogą obejść ją po prawej zacięciem. Można również założyć pod nią stanowisko, bo asekurujący z dołu nie widzi prowadzącego i po odpadnięciu grozi tłucznia na płycie poniżej.

Parametryczna przewieszka na 3. wyciągu (fot. Piotr Sztaba)

Parametryczna przewieszka na 3. wyciągu (fot. Piotr Sztaba)

I dodaje:

Warianty prostujące jeszcze w fazie projektu, będzie trudno.

Uwaga: Na drodze zostaną wkrótce wklejone nowe ringi, a istniejące 3 przy skośnej rysie na 2. wyciagu, z których nie korzystano podczas przejścia przy otwarciu, zostaną usunięte.

Nowość na Mnichu - "Alabama" VIII, PP/RP Maciej Tertelis, Małgorzata Kusztelak (i Wojciech Wenta)

Nowość na Mnichu – “Alabama” VIII, PP/RP Maciej Tertelis, Małgorzata Kusztelak (i śp. Wojciech Wenta) – tutaj topo w pełnej rozdzielczości (oprac. M. Tertelis, fot. Grzegorz Głazek – MASTER TOPO)

Maciek dziękuje przy okazji Małgosi Kusztelak za wspólne wspinanie, Piotrkowi Sztabie za motywację i super zdjęcia z akcji oraz współautorowi śp. Wojtkowi Wencie.

 Redakcja
Info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum