2 maja 2014 15:07

“Broad Peak. Niebo i piekło” – ukazała się pierwsza książka o tragedii na Broad Peak

Właśnie ukazała się książka “Broad Peak. Niebo i piekło” autorstwa Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego. To pierwsza próba całościowego opisania ubiegłorocznej tragedii na Broad Peak.

Broad Peak. Niebo i piekło (Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński)

Przypomnijmy, że rok temu 5 marca na szczycie Broad Peak, jako pierwsi ludzie zimą, stanęli Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Podczas zejścia ze szczytu zaginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. 8 marca wspinacze zostali uznani za zmarłych. Tragedia ta poruszyła środowisko górskie.

W kwietniu 2013 roku Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu na wniosek kierownika programu Polski Himalaizm Zimowy Artura Hajzera oraz kierownika wyprawy zimowej na Broad Peak’a Krzysztofa Wielickiego powołał zespół, którego zadaniem była analiza przebiegu wyprawy, a zwłaszcza ataku szczytowego.

Na przełomie czerwca i lipca 2013 wyruszyła na Broad Peak wyprawa poszukiwawcza Jacka Berbeki i Jacka Jawienia. Jej celem było odnalezienie i pochowanie wspinaczy zaginionych na Broad Peaku. Wyprawa nie odnalazła Maćka, ale temu malutkiemu 2-osobowemu zespołowi udało się godnie pochować Tomasza Kowalskiego (akcja na wys. 7900 m).

 

We wrześniu 2013 roku Zespół PZA opublikował raport, który również wywołał wiele komentarzy i kontrowersji związanych z dość jednoznaczną oceną tych członków wyprawy, którym udało się zejść ze szczytu.

W zapowiedzi książki “Broad Peak. Niebo i piekło” czytamy:

Czy wraz z tragedią na Broad Peak kończy się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas? Autorzy próbują odpowiedzieć na to pytanie, analizując krok po kroku najważniejsze wydarzenia podczas polskiej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. Przeprowadzają dramatyczne rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu? 

Książka jest już dostępna w księgarni wspinanie.pl.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum