2 lutego 2011 11:03

Miej odwagę! Głosowanie rozpoczęte

I edycja Memoriału im. Piotra Morawskiego „Miej odwagę” weszła w kolejną fazę. Od 1 lutego internauci mogą głosować na najciekawsze projekty wypraw. My zachęcamy do spoglądnięcia życzliwym okiem na projekty wspinaczkowe.

Miej odwagę - Memoriał im. Piotra Morawskiego

Ideą Memoriału jest nagrodzenie najbardziej interesujących projektów podróżniczych, poznawczych, wspinaczkowych, narciarskich lub żeglarskich. Zwycięzca konkursu otrzyma honorowe, roczne członkostwo w Alpinus Expedition Team, a zwycięska wyprawa zostanie sfinansowana. Zwycięzca, jako honorowy członek Teamu, stanie się także członkiem Kapituły Memoriału i będzie miał wpływ na wybór kolejnej zwycięskiej wyprawy.

Do konkursu zgłoszono 120 wypraw, a oto wybrane przez nas wspinaczkowe i eksploracyjne projekty (nawiasem mówiąc przesłane opisy wypraw pokazują, że niektórzy uczestnicy naprawdę wierzą w siłę przymiotników):

Africa Boulder Trip 2011
Sylwia Buczek, Maciej Kalita, Paweł Jelonek, Łukasz Kudła, Radosław Gruszczak, Filip Kluzowicz
ABT2011 to autorski projekt dwumiesięcznej wyprawy wspinaczkowej ukierunkowanej na jedną z dyscyplin, którą jest bouldering. Tworząc projekt ABT2011 obraliśmy za cel rejon wspinaczkowy Rocklands mieszczący się w Republice Południowej Afryki niedaleko miasteczka Clanwiliam w górach Cederberg Mountain. Rocklands jest niewątpliwe jednym z najwspanialszych oraz najbardziej malowniczych miejsc bulderowych, które może szczycić się mianem mekki światowego wspinania na małych formach. Planując pierwszą wyprawę bulderową do jednego z największych rejonów wspinaczkowych na świecie stawiamy sobie za cel pozostawić cząstkę siebie poprzez wytyczanie oraz realizację nowych problemów, a także powtarzanie istniejących propozycji.

Ak-Tag / Chang Tang Expedition
Katarzyna Sztaba, Maciej Besta, Michał Pietrus, Janusz Ziółkowski
Ekspedycja ma dwa cele – po pierwsze zdobycia szczytu Ak-Tag – najwyższego punktu pasma Ałtyn-Tag, okalającego od północy płaskowyż Chang-Tang. Szczyt jest absolutnie dziewiczy, niezdobyty, nie ma żadnego zdjęcia tego miejsca, co najistotniejsze jednak – poza współrzędnymi geograficznymi nie ma ŻADNYCH innych informacji o tym miejscu. Można ze sporą dozą pewności stwierdzić, że mimo swej wysokości (ok. 6700 m) jest to jedna z najsłabiej udokumentowanych gór na świecie. Drugi cel to eksploracja płaskowyżu Chang-Tang, połączona ze zdobyciem kilku szczytów tego płaskowyżu

Batura Muztagh – Pakistan 2011
Piotr Picheta, Jakub Gałka, Maciek Chmielecki, Ilona Gawęda, Mikołaj Pudo, Tomasz Chwastek, Przemek Wiktor, Jakub Wrona, Oktawian Cież
Batura Muztagh ” Pakistan 2011 to wyprawa eksploracyjna w starym stylu. Pakistańscy tragarze, oficer łącznikowy, wielodniowa karawana i dziewicze góry ? prawdziwy poligon dla pokory i śmiałości jednocześnie. Obszar naszych działań to prowincja Gilgit-Baltistan (płn. Pakistan), w której znajduje się podgrupa górska Karakorum-Batura Muztagh West. Celem wyprawy jest zdobycie dziewiczych szczytów Yashkuk Sar (6667 m) i Karambar Sar (6258 m). W regionie znajduje się kilkanaście dziewiczych, 5-tysięcznych szczytów. Część z nich zamierzamy zdobyć podczas aklimatyzacji. Uczestnicy wyprawy to doświadczeni wspinacze. Do ich osiągnięć należą liczne wspinaczki w takich rejonach jak: Himalaje, Cordiliera Blanca, Pamir, Tien Szan.

CHO OYU 2011
Joanna Kozanecka, Beata Kopycińska, Wojciech Wiwatowski
Pomysł tej wyprawy narodził się podczas wspólnego wyjazdu na Denali w 2010 roku, kiedy doświadczyliśmy niesamowitego uczucia spełnianego marzenia.

Ciut niżej niż kondory
Magdalena Tworek, Marcin Kruczyk, Wojciech Chaładaj, Tomasz Mucha
Kontynuując polskie tradycje w eksploracji Andów chcemy po raz kolejny wybrać się w Apolobambę, żeby „…iść po ścieżkach, po których nikt (dotąd) nie szedł…” . Celem wyprawy są niezdobyte szczyty w Dolinie Huancasayani.

Extremalnie Alpejskie – najniebezpieczniejsze wspinaczki alpejskie!
Łukasz Dudek, Jacek Matuszek,Rafał Porębski, Przemysław Mizera
Celem 4 osobowego zespołu jest pokonanie najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych dróg alpejskich; Pan Aroma 8c – „Największy Dach Świata i Magic Maschrooms 7c+ (7b oblig.) Pan Aroma 8c, Największy Dach Świata, Chcemy przejść środek największego spiętrzenia słynnego Dachu Świata na północnej ścianie Cima Ovest – Dolomity. Gigantyczny zespół okapów sprawia, iż przy największej ulewie strefa u podstawy ściany jest zupełnie sucha. Przez ten 40m dach wiedzie Pan Aroma – 600m, której trudności techniczne to francuskie 8c. Jest to jedna z najtrudniejszych wielowyciagówek na świece. Pan Aroma jest skąpo obita, kluczowe wyciągi; 8b+ (60 metrów, 7 przelotów) i 8c (20 metrów, 4 przeloty), odległości między spitami sięgają 15m co grozi monstrualnymi lotami. Wspinaczka wymaga tutaj mentalnej adaptacji do tych extremalnych warunków. Celem jest droga Magic Mushroom na owianej złą sławą północnej ścianie Eigeru (3970m n.p.m.)w Alpach Berneńskich (Szwajcaria). Magic Mushroom  (7c+ /7b oblig.) posiada tylko jedno przejście klasyczne.

Fjordy – otwarcie nowej drogi na pulpit rock i skok B.A.S.E.
Jacek Matuszek, Mariusz Majer
Inspirowani 'Memoriałem Miej Odwagę’ szukaliśmy czegoś, czego w Polskich mediach branżowych jeszcze nie było pod względem miejsca i połączeń znanych zza Wielkiej Wody. Tak więc nowością we wspinaniu sportowym w Polsce jest Norwegia – planujemy wytyczenie nowej drogi w Norwegii na fenomenalnym Fiordzie zwanym również 'Pulpit Rock’ ok. 800 metrów ściany, jak również skok B.A.S.E. z tej właśnie skały (po uprzednim odpowiednim przygotowaniu samych siebie), dodatkowo powtórzenie 2-3 z kilku istniejących już dróg na tej fenomenalnej ścianie.

Gdzie diabeł tasmański…
Jędrzej Górnikowski, Marek Chłopaś, Sebastian Świerkowski, Przemysław Michna
Nasza wyprawa za cel obiera sobie Tasmanie. Wyspę u południowo- wschodnich wybrzeży Australii, zamieszkaną w znacznym procencie przez polonie szukającej lepszego zarobku. Z woreczkiem magnezji i crash padem uporać chcemy się z klasykami takich ogródków boulderowych jak; Mt. Wellington(najbardziej znany ogródek Tasmanii), Oatlands (The Antichrist Area, najtrudniejszymi problemami na wyspie), Elderslie (przypominający francuski Fontainebleau) i Handsome Crag(Australijskim Czeskim rajem boulderingowym) oraz Biocheno i Colas Bay(z Little Bluestone Bay), na wschodnim wybrzeżu wyspy. Nie dając się zaszufladkować jedynie w bouldering kolejnym celem jest wspinaczka klasyczna, big wall’owa w rejonie White Water Wall , The Star Factory z drogami o trudnościach 8a oraz Mt. Dove.

Gulmit Tower
Bartek Latasiewicz, Rafał Zarabski
Gulmit Tower chce być zdobyta i my chcemy na nią wejść

HEAVEN AND HELL
Grzegorz i Anna Michałkowie
Pierwsza w historii wyprawa, która połączy dwa światy i dwa pokolenia. Mt Everest i Krubera-Voronya. Ojciec i córka. Jesteśmy speleologami, alpinistami, narciarzami, żeglarzami i podróżnikami. Na wspólnych wyprawach udowadniamy, że mieszanka doświadczenia i energii pozwala nam osiągać założone cele. Dotychczas udało nam się stanąć na 6000m i zejść na -1200m. Ta wyprawa to nie tylko nasze marzenie, ale również symbol uniwersalności ludzi gór.

Kosowo. Odzyskać góry
Kacper Tekieli, Artur Pędziwilk, Jędrzej Mysliński, Małgorzata Lebda
Eksploracja gór Kosowa – Prokletije (opis, dokumentacja fotograficzna, przybliżenie możliwości eksploracji pobliskich ścian), poprowadzenie nowej drogi na najwyższy szczyt Kosowa – Djeravica 2656m.n.p.m.

Madagaskar – 7 godzin w górę w 20 sekund w dół
Tomasz Zwolak, Krzysztof Siwa
Celem naszej wyprawy jest powtórzenie polskiej drogi na niedoszłej polskiej wyspie. Na szczyt masywu Tsaranoro na wyspie lemurów, dotrzemy jedną z najpiękniejszych i najtrudniejszych dróg w rejonie. Mowa o polskiej drodze Cucamber Flying Circus 7b+, 600m. Wspinanie na szczyt zajmie około 7 godzin, ale jak wiadomo najwięcej wypadków zdarza się przy zejściu. Dlatego my stamtąd zeskoczymy:) Wykonamy skok B.A.S.E! Lot i lądowanie potrwa ok 20 sekund. Chcemy pokazać to naturalne połączenie dwóch ekstremalnych sportów, które się na wzajem uzupełniają. Na swoim koncie mamy już kilka ciekawych dokonań m.in. : Wspin + BASE – Magicna goba 7c OS (Osp-Słowenia) – Miedzymiastowa VI+ Wspinanie: – Drogi do 8b – Własne nowe drogi na Świecie (Tajlandia, RPA, Indie, Polska) BASE – 100 skoków BASE (Tatry, Alpy, Mt. Brento, Ton Sai, Pireneje) – Skok ze słynnego grzyba na północnej ścianie Eigeru

Małe Himalaje – Tryptyk Pamirski
Gracjan Tomaszewski, Łukasz Błaszczyk, Mateusz Jatczak
Pik Lenina, Chan Tengri, Pik Pobiedy – to trzy piękne 7 tyś. w paśmie Tienshan oraz paśmie Pamiru. To takie nie komercyjne, nasze dzikie, mniejsze himalaje. Chcemy je zdobyć podczas jednego dwu miesięcznego wyjazdu.

MOZAM-BIG-WALL 2011
Artur Magiera, Ireneusz Waluga, Paweł Wyciślik
Eksplorując olbrzymie turnie Wyżyny Mozambickiej, zapomniane przez cywilizowany świat, w miejscu przesyconym prawdziwą Afryką – z jej zapachem, smakiem i żywiołowością, chcemy odkryć rzeczy, które choć niedefiniowalne są często najważniejsze. Nasza wyprawa ma na celu eksplorację i wytyczenie trudnej drogi wielkościanowej w regionie północnego Mozambiku. Opracowana przez nas dokumentacja skalnych wysp, wyrastających prawie kilometrowymi pionowymi ścianami pośród równin porośniętych lasem tropikalnym, pomoże udostępnić ten obszar innym wspinaczom.

Niezdobyty szczyt
3 osobowa ekspedycja górska
Moim marzeniem jest zdobycie Tongshanjiabu (7207 m) który leży na granicy Tybetu i Bhutanu. Szczyt jest bardzo mało znany, ale zajmuje 104 miejsce wśród najwyższych gór świata. Leży w najwyższej partii łańcucha Himalajów i nie został jeszcze osiągnięty przez człowieka.

Śnieżna Pantera w jeden sezon
Tomek Kowalski, Szymon Kałuża
Tytuł „śnieżnej pantery” otrzymują osoby, które zdobędą 5 siedmiotysięczników byłego ZSRR: Pik Pobiedy,Chan Tengri, Pik Kommunizma, Pik Lenina oraz Pik Korżeniewskiej. Do tej pory tylko zespołowi słynnego kazachskiego alpinisty Denisa Urubko, udało się zdobyć wszystkie pięć szczytów w jednym sezonie. My chcemy powtórzyć ten wyczyn i spróbować zmierzyć się z legendą gór Tienshan i Pamiru.

 ***

Na decyzję o wygranej wyprawie będą miały wpływ głosy Internautów (50%) i ocena Kapituły Memoriału (50%), w której skład wchodzą: Olga Morawska, Zenon Raszyk – przedstawiciel marki Alpinus i członkowie Alpinus Expedition Team. Ogłoszenie zwycięzcy I. edycji Memoriału odbędzie się w marcu  2011 r. podczas Festiwalu Podróżników „Kolosy” w Gdyni.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Głosujemy :) [37]
    Zapraszam do głosowania na wyprawę w Apolobambe http://www.alpinus-miejodwage.pl/143

    3-02-2011
    tmucha82