30 czerwca 2014 11:43

Trzy największe ściany w Yosemite w czasie poniżej 24 godzin

W dniach 21-22 czerwca br. Dave Allfrey i Cheyne Lempe jako trzeci zespół w historii pokonał jednego dnia trzy największe ściany w Yosemite. Amerykanie w czasie 22 godzin i 59 minut przeszli południową ścianę Mt. Watkins, The Nose na El Capitan i Regular Northwest na Half Dome.

Dave Allfrey na jednym z wahadeł na starcie w południową ścianę Mt. Watkins. W tle Half Dome (fot. Cheyne Lempe)

Dave Allfrey na jednym z wahadeł na starcie w południową ścianę Mt. Watkins. W tle Half Dome (fot. Cheyne Lempe)

Allfrey, który niedawno przeszedł wspólnie z Alexem Honnoldem 7 dróg na El Capitan w 7 dni był rozwspinany i psychicznie przygotowany do przedsięwzięcia. Allfrey i Lempe rozpoczęli swój wspinaczkowy blitzkrieg w niedzielę 21 czerwca o 15.06, wchodząc w ścianę Mt. Watkins. Przejście południowej ściany (19 wyciągów, 5.8 C2) zajęło im 3 godziny 40 minut, półtorej godziny szybciej niż podczas ich wspólnego przejścia wcześniej w tym samym tygodniu.

Po zejściu do Tuolumne Meadows dziewczyna Cheyne’a zabrała ich samochodem na dno Doliny. O 22 rozpoczęli wspinaczkę na The Nose (31 wyciągów, 5.9 C1) na El Capie. Pomimo rozgrzanej skały i wciąż wysokiej temperatury udało im się przejść The Nose w czasie 7 godzin 30 minut. Dla każdego z nich był to najszybszy czas, jaki wykręcili na tej drodze.

Po zejściu do East Ledges przejechali na rowerach na drugi koniec Doliny. Podejście pod Half Dome po stromych Death Slabs rozpoczęli o 7.30 rano. Zdaniem Allfreya to właśnie podejście było kluczowym etapem całego przedsięwzięcia. Obaj byli już bardzo zmęczeni, podejście nie jest łatwe, bez asekuracji i całym sprzętem… W ścianę weszli około 10 obierając za cel Regular Northwest Face (22 wyciągi, 5.9 C1). Aż do Big Sandy Ledges przeszli wszystko z lotną asekuracją, starając się z uwagi na zmęczenie wspinać tak bezpiecznie, jak to tylko było możliwe. Drogę skończyli 61 minut przed upływem 24 godzin.

Pierwsze przejście tej łańcuchówki w czasie poniżej 24 godzin miało miejsce w 2001 roku za sprawą zespołu Dean Potter i Timmy O’Neill. Rozpoczęli oni od Half Dome, potem Watkins i skończyli przechodząc The Nose. W maju 2012 roku Tommy Caldwell i Alex Honnold przeszli zaczynając od Watkins, potem El Cap, gdzie zamiast The Nose zrobili Free Rider i skończyli Half Dome, a wszystko w czasie 21 godzin 15 minut. Kilka tygodni później Honnold przeszedł samotnie łańcuchówkę, posiłkując się hakówką w czasie 18 godzin 50 minut.

Wilan
źródło: Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum