1 maja 2024 20:46

„The Great Wall” – nowa i trudna droga na Mount Dickey

Brytyjczyk Tom Livingstone i Słoweniec Gašper Pintar wytyczyli nową drogę na południowej ścianie Mount Dickey (2909 m) na Alasce. Powstała trudna The Great Wall.

Przebieg „The Great Wall” na Mount Dickey (fot. IG Tom Livingstone)

Przebieg „The Great Wall” na Mount Dickey (fot. IG Tom Livingstone)

***

Mount Dickey to szczyt leżący po zachodniej stronie lodowca Ruth na Alasce. Pomimo swojej stosunkowo niskiej wysokości nad poziomem morza ma duże (ponad 1500-metrowe) skalne ściany o dużym potencjale wytyczania nowych dróg. Szczyt został zdobyty w 1955 roku przez Davida Fishera i Bradforda Washburna.

Zespół początkowo próbował powtórzyć inne trudne linie w rejonie, w tym Blood from the Stone  (5.9 A1 M7 AI6+ X), wytyczoną w 2002 roku przez Seana Eastona i Ueliego Stecka. To prawdziwy ekstrem, który pierwsze powtórzenie otrzymał w ubiegłym roku.

Jednak warunki nie sprzyjały wspinaniu na pierwotnych celach, więc Tom i Gašper postanowili uderzyć na południową ścianę Mount Dickey. Ich linia na starcie pokonuje diagonalnie kompaktowe płyty, by następnie osiągnąć bardziej mikstowy teren.

Przejście drogi zajęło zespołowi cztery dni, jak pisze Tom – wiele wyciągów wydawało się nie do przejścia, wiele było trikowych.  Gašper uważa The Great Wall za najtrudniejszą alpejską drogę w swojej wspinaczkowej karierze.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum