Ukazało się nowe wydanie przewodnika po Kalymnos

Kalymnos to jeden z najpopularniejszych kierunków dla wspinaczy z całego świata. Od końca lat 90. trwa aktywna eksploracja tej greckiej wyspy, ubezpieczane są nowe sektory, a liczba dróg wzrosła do 4200. Tamtejszym kronikarzem i kustoszem jest Aris Theodoropoulus, autor przewodników i ekiper. W maju otrzymaliśmy kolejną edycję topo wspinaczkowego po Kalymnos, uważanego przez wielu za jedno z najlepszych tego typu pozycji na świecie. Aris, wspomagany przez Katie Roussos, po raz ósmy podzielił się z nami swoją wiedzą o wspinaniu na wyspie.

Nowy przewodnik po Kalymnos, edycja 2023

***

Tym razem za wydanie przewodnika odpowiada Vertical-Life, włoska firma specjalizująca się w aplikacji z toposami (i nie tylko) po całym świecie, mająca w swoim portfolio również popularny serwis 8a.nu.

Zainteresowanie Kalymnos nie słabnie, wciąż tworzone są tam nowe sektory, które zwiększają i tak niemałą ofertę wspinaczkową tej wyspy. Od publikacji ostatniej wersji przewodnika minęły 4 lata, to okres który zaowocował dodaniem kolejnych 800 dróg!

Nowy przewodnik po Kalymnos, edycja 2023

Co zrozumiałe, zwiększeniu uległa liczba stron – teraz mamy ich 624. W zestawieniu pojawiło się kilka całkiem nowych sektorów. Do najciekawszych zaliczyć można Heroes, Griffig, Millianos, Little Eden czy Pezondę. Wydawca i autor podjęli również decyzję, aby część mniejszych i mniej popularnych spotów przenieść do aplikacji. Powód jest prozaiczny – zamieszczenie wszystkich sektorów wymagałoby objętości sięgającej grubo ponad 700 stron… Aplikacja działa poprawnie, przeszukiwanie sektorów i dróg nie nastręcza trudności, a ważną informacją jest to, że każdy egzemplarz zawiera unikalny kod. Po zarejestrowaniu z jego użyciem mamy dostęp do całej bazy dróg na Kalymnos.

Główne założenia przewodnika pozostały bez zmian. Co oczywiście ważne, bo topo od lat słynęło ze świetnych zdjęć, wyraźnie wrysowanych linii i zwiększających rozeznanie w terenie elementów (panoramiczne, poglądowe foty z zaznaczonymi sektorami, zwarte ale klarowne opisy dojść pod skały).

Nowy przewodnik po Kalymnos, edycja 2023

Tym razem autorzy zdecydowali się na dodanie qr kodów z lokalizacją miejsc parkingowych. Zmieniono natomiast sposób podawania kluczowej informacji, jaką bez wątpienia jest godzina, do której na danej skale jest cień. Poprzednio była ona mocniej wyszczególniona i towarzyszyła jej ikonka. Teraz jest zapisana dość małą czcionką w sekcji umieszczonej pod nazwą sektora, w większości przypadków powiązana z podaniem liczby dróg w poszczególnych zakresach trudności.

Poruszanie się po rejonach i sektorach ma ułatwiać spis treści oraz tabela prezentująca najważniejsze cechy poszczególnych spotów. Tabela Crag Planer, od której zaczyna się przewodnik, to podstawowe informacje o rejonach, wśród których wyszczególniono – nr strony, liczbę dróg w poszczególnym przedziale trudności, podstawowe info o specyfice skał i przeważającym typie dróg, wystawie ścian, godzinach, kiedy mamy tam cień, okresie, kiedy najlepiej tam się wspinać oraz last but not least o spodziewanym ruchu.

Nowy przewodnik po Kalymnos, edycja 2023

Topo po Kalymnos wyróżnia od zawsze dość kontrowersyjna cecha. Otóż prawie każda droga ma obok wyceny, jakości i długości, krótką kilkuwyrazową, a czasem nawet kilkuzdaniową charakterystykę. To swoiste opus magnum autorów – opisać każdą z 4200 dróg… Można jednak zadać mniej lub bardziej poważne pytanie, czy takie pierwsze z brzegu info nie kasuje OS? Np. Fire Wall 7b: „Perfect rock with pockets and a tufa. Athletic climbing with long reaches and two distinct cruxes”. Bywalcy Kalymnos przywykli jednak do tego i chyba nie mają większych dylematów…

Inną tradycyjną cechą w opisie dróg jest ich ocena. Ten system można spotkać w wielu rejonach Europy – pamiętacie kufle na Frankenjurze? :). Tutaj mamy gwiazdki (od 1 do 3), a najlepsza rekomendacja to melodyjka. Jak możecie się domyślać, pod drogi nią oznaczone często ustawia się kolejka – szczególnie w najbardziej popularnych miesiącach, takich jak maj, wrzesień i październik.

Gwiazdki gwiazdkami ale co z wycenami? Każdy edycja przewodnika przynosiła weryfikację początkowo „promocyjnych” trudności. Jak większość wakacyjnych rejonów, również Kalymnos zdawał się przyciągać „wczasowiczów” i miłośników lajtowych wycen. Od kilku dobrych lat można zauważyć daleko idącą normalizację. Wyceny okrzepły i softowych pasaży w tradycyjnych, starych rejonach w zasadzie już nie ma. W nowej edycji można – choć oczywiście nie byłem w stanie sprawdzić wszystkiego – raczej dostrzec tendencję do delikatnego podnoszenie wycen, zwłaszcza tam, gdzie drogi ucierpiały od popularności, co zaowocowało dużym wyślizganiem chwytów. Oczywiście przeszacowania mogą się dalej zdarzać, zwłaszcza w przypadku nowych sektorów. Ale uśrednione wyceny łatwo znaleźć – choćby na 8a.nu.

Wydawcy zdecydowali się również na zmianę papieru – zmniejszono nie tylko jego gramaturę, ale również postarano się, aby posiadał oznaczenie FSC MIX (drewno w ramach produktu pochodzi z materiałów z certyfikatem FSC, z recyklingu, albo z drewna kontrolowanego). Dodatkowo zamieszczono informację, że papier jest eco-friendly oraz nie zawiera plastiku. Jaka będzie trwałość takiego rozwiązania (cieńsze strony), czas pokaże. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że zdjęcia są nieznacznie bledsze niż w poprzednich edycjach. Może to celowy zabieg – powodujący, że lepiej widać linie dróg? Trudno to jednoznacznie ocenić.

Nowy przewodnik po Kalymnos, edycja 2023

Ważną zmianę widać od razu – to materiał z jakiego wykonano okładkę. Poprzednie wersje miały standardowy lakierowany i foliowany karton. Cierpiała przez to wytrzymałość okładki, która miała również rozkładane skrzydełka. Teraz mamy sztywniejszą, „ceratową” okładkę.

A skoro o froncie przewodnika mowa, to nie sposób nie zauważyć zdobiącej go fotki. To zdjęcie autorstwa Dawida Kaszlikowskiego. Zdjęcie potwierdza kunszt fotografa, ale co najważniejsze umiejętnie ukazuje kwintesencję Kalymnos: słońce, pomarańczową, świetnie urzeźbioną, pełną niezwykłych form skałę oraz błękit morza. Z czystym sumieniem mogę polecić zarówno samo miejsce, jak i opisujący je przewodnik!

Sprocket

Kalymnos – Climbing Guidebook 2023
Autorzy: Aris Theodoropoulus, Katie Roussos
Wydawca: Vertical-Life
Wydanie: maj 2023
Oprawa: utwardzona, skrzydełka
Format: 160×210 mm
Liczba stron: 624
Cena: 50 euro

Przewodnik do kupienia w promocyjnej cenie na stronie ksiegarnia.wspinanie.pl!




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum