18 września 2021 17:45

Moskwa 2021: mistrzowie wśród wspinaczy z niepełnosprawnościami

W Moskwie trwają Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowej. 17 września rozegrano finały, w których rywalizowali wspinacze z niepełnosprawnościami.

Aita Sho (Dimitris Tosidis/IFSC)

Aita Sho (Dimitris Tosidis/IFSC)

W kategorii B1 (wzrok) jedynym zawodnikiem, któremu udało się skończyć drogę, był Aita Sho (25). To już piąte złoto w zawodach wspinaczy z niepełnosprawnościami dla Japończyka. Srebro wywalczył Razvan Nedu z Rumunii. Brytyjczyk Jesse Dufton był trzeci.

W kategorii B2 (wzrok) zwyciężył 31-letni Fumiya Hamanoue. Japończyk na Mistrzostw Świata w 2018 roku był trzeci, tym razem wywalczył złoto. Srebro zdobył Brytyjczyk Richard Slocock, a na trzecim miejscu uplasował się Hiszpan Raul Simon Franco.

Wśród pań w kategorii B2 wygrała 23-letnia Abigail Robinson z Wielkiej Brytanii, wyprzedzając Edith Scheinecker i Nadię Bredice.

Angelino Zeller (Dimitris Tosidis/IFSC)

Angelino Zeller (Dimitris Tosidis/IFSC)

W kategorii RP1 (niepełnosprawność neurologiczna/fizyczna) tytuł mistrza świata obronił Austriak Angelino Zeller (25). Na drugim miejscu zakończył się Tanner Cislaw z USA, a trzeci był Niemiec Korbinian Franck.

Mistrzynią świata w tej kategorii została Belgijka Pavitra Vandenhoven (22 lata). Wyprzedziła Holenderkę Evę Mol. Trzecia na podium była Hiszpanka Marta Peche Salinero.

W kategorii RP2 (niepełnosprawność neurologiczna/fizyczna) zwyciężył Mor Michael Sapir (30) z Izraela. Amerykanin Benjamin Mayforth zdobył srebrny medal, a Francuz Bastien Thomas zajął trzecie miejsce.

W kategorii RP2 (niepełnosprawność neurologiczna/fizyczna) zwyciężył Romain Pagnoux (34). W tej kategorii walka była niezwykle wyrównana. Ze względu na taki sam wynik finałów i kwalifikacji o złocie zadecydował czas i to Mathieu Besnard (35) był wolniejszy. Trzeci po Francuzach był Iman Edrisi z Iranu.

Solenne Piret (Dimitris Tosidis/IFSC)

Solenne Piret (Dimitris Tosidis/IFSC)

Wśród pań swoje trzecie mistrzostwa wygrała Francuzka Solenne Piret (23), zwyciężyła w 2018 i 2019 roku. Na drugim miejscu uplasowała się Brytyjka Leanora Volpe, a Włoszka Lucia Capovilla zajęła trzecie miejsce.

W kategorii RP3 (niepełnosprawność neurologiczna/fizyczna) wśród kobiet zwyciężyła Francuzka Lucie Jarrige, wyprzedzając Martę Evans z Wielkiej Brytanii oraz Austriaczkę Katharinę Ritt.

W kategorii AL2 (kończyny dolne)triumfował Francuz Thierry Delarue (43), po raz kolejny utrzymując tytuł mistrza świata (był pierwszy w 2018 i 2019). Drugie miejsce zajął Belg Frederik Leys, a trzecie Japończyk Shuhei Yukei.

W kategorii AU2 (kończyny górne) zwyciężył Matthew Phillips (20) z Wielkiej Brytanii. To trzeci tytuł mistrza świata dla Phillipsa. Drugie miejsce zajął Brian Zarzuela z USA, za nim uplasował się Niemiec Kevin Bartke.

Powtórkę finałów można zobaczyć tutaj: Mistrzostwa Świata Moskwa 2021 | finały paraclimbing.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Ad meritum [14]
    Co temu wspinaniu (climbing) brakuje że występuje z przedrostkiem para?…

    18-09-2021
    Edgar Nevermore