13 maja 2010 09:09

Na półmetku ankiety "Wspinacze a ochrona przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym 2010"

Chcieliśmy bardzo podziękować wszystkim tatrzańskim wspinaczom za wypełnienie ankiety, która jest częścią szerszego projektu badawczego, poświęconego problemowi: "Wspinacze a ochrona przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym".

Ankietę można jeszcze wypełniać do końca maja, więc jesteśmy dopiero na półmetku. A i tak mamy już 460 odpowiedzi! To naprawdę duża liczba. Zauważcie, że niektóre sondaże obecnej kampanii prezydenckiej opierają się na próbie 500-osobowej.

Oczywiście na pełne naukowe opracowanie ankiety przyjdzie czas, ale pozwoliliśmy sobie wyciągnąć ułamek przekazanej przez Was informacji.

Okazuje się, że dość często jesteśmy w Tatrach. Ponad połowa ankietowanych wspina się w naszych "górach najwyższych" częściej niż 7 razy w roku.

Jako stali bywalcy Tatr swoją wiedzę o przyrodzie TPN oceniamy raczej dobrze. Ponad 39% wspinaczy ocenia ją na poziomie przeciętnym, a 42% na dobrym.

Mamy za to dość surową opinię o pracownikach TPN. Ponad połowa z nas uważa, że pracownicy służb ochrony przyrody nie mają wystarczającej wiedzy o wspinaniu. A jedynie 9% ankietowanych uważa, że ta wiedza jest wystarczająca.

Zapewne w związku z powyższą opinią uważamy, że pracownicy TPN są negatywnie nastawieni do wspinaczy. Tutaj również ponad połowa z nas tak ocenia służby ochrony przyrody w TPN. Jedynie 13% ma pracownikach TPN opinię pozytywną.

Ciekawe, na ile nasze surowe opinie wynikają z niewiedzy o faktycznym stanie przyrody w Tatrach, a na ile z braku komunikacji pomiędzy środowiskiem wspinaczkowym a TPN. Z niecierpliwością będziemy czekać na pełną naukową analizę ankiety.

Jeszcze raz dziękujemy za Wasz wysiłek i zgodnie z zapowiedzią wylosowaliśmy pierwsze pięć osób, które otrzymają przewodnik wspinaczkowy po Mnichu. Emaile już poszły do szczęśliwców, czekamy na dane do wysyłki.

x

Ankieta jest częścią szerszego projektu badawczego prowadzonego przez Miłosza Jodłowskiego, wspinacza i pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zachęcamy do wypełnienia tej dość obszernej ankiety. Posłuży ona lepszemu poznaniu postaw wspinaczy. Jej wyniki pozwolą również na prowadzanie opartego na faktach dialogu ze słuzbami ochrony przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Mamy nadzieję, że kierując się naszym środowiskowym interesem, poświęcicie swój czas na wypełnienie tej ankiety.

Prosimy też o przekazanie tej informacji Waszym znajomym w Klubach i na ściankach wspinaczkowych.

Wśród ankietowanych zostanie rozlosowanych jeszcze 5 egzemplarzy przewodnika wspinaczkowego po Mnichu oraz 10 sztuk monografii o ruchu wspinaczkowym w Tatrzańskim Parku Narodowym, w której zostaną opublikowane wyniki badania.

Redakcja

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    sugestia [4]
    Czy podawanie wyników cząstkowych ankiety nie narusza oby jej wiarygodności…

    14-05-2010
    climberX