22 stycznia 2009 19:57

2008 Russian Piolet d’Or i Hamburg Score

W ubiegłym miesiącu miała miejsce już druga odsłona rosyjskiego odpowiednika nagrody Złotego Czekana (Piolet d’Or) – Rosyjskiego Złotego Czekana przyznawana zespołom rosyjskim za wybitne przejścia. 

Russian Piolet d’Or za rok 2008 trafił do zespołu: Vladimir Gunko (kierownik), V. Arhipov, A. Litviniv, A. Mikhalitsin i V. Tsygankov za trzecie w ogóle, a pierwsze zimowe przejście Drogi Woronowa na niezwykłej, 1200 metrowej północno-zachodniej ścianie szczytu Pik 4810. Piątka wspinaczy spędziła w ścianie 9 dni w lutym 2008 roku, robiąc drogę w stylu oblężniczym, zmagając się z niskimi temperaturami typowymi dla regionu Karavashin.


Północno-zachodnia ściana szczytu Pik 4810
z wrysowaną "Drogą Woronowa" (fot. Mountain INFO
)

Zwycięski zespół z Krasnojarska na Syberii był jednym z trzech zespołów, które walczyły ostatniej zimy z trudnymi drogami na szczycie Pik 4810. Pozostałe dwa zespoły to: S. Dashkevic, K. Litvinov i S. Timofeev z Jekaterinburga, którzy w dniach 22 luty – 6 marca wspięli się jedną z łatwiejszych dróg na ścianie – Drogą Kritsuka (Kritsuk-Kaurov-Moshnikov-Pleskachevskiy, 1988: 1,515m, 6B, długie odcinki hakówki) oraz zespół z Sankt Petersburga w składzie: Valeri Shamalo, Galina Chibitok, Dmitry Krasnov, Valery Ivanov i Rustem Nagaev, który wspinał się na najtrudniejszej drodze na ścianie Sakharov Route (1,200m, ale 1,620m wspinania: 6B), osiągając wierzchołek 14 marca 2008 roku.

Z uwagi na fakt, że Sakharov Route jest najtrudniejszą drogą na ścianie, logiczne wydawałoby się uznanie jej przejścia za najlepsze. Jednak jak się okazuje, także inne kryteria są brane pod uwagę przy wyborze najbardziej wartościowego i najlepszego przejścia sezonu. Przede wszystkim styl przejścia i sposób przyznawania samej nagrody.

W odróżnieniu od francuskiej wersji nagrody Złotego Czekana (Piolet d’Or), gdzie międzynarodowe jury debatuje w swoim gronie nad krótką listą nominowanych i wybiera ostatecznie zwycięzcę, w Rosyjskiej wersji Złotego Czekana to sami wspinacze decydują, kto wśród nich zostanie laureatem nagrody. Ten sposób wybierania zwycięzców nazywany jest w Rosji „Hamburg Score” i został zaczerpnięty z dobrze znanej w Rosji powieści Wiktora Szklovskiego z 1928 roku. Jej nazwa oparta jest na historii zapaśników, którzy dla odpowiednio dużych pieniędzy byli skłonni „podłożyć” się w oficjalnych zawodach i „przegrać”. Jednak raz do roku wszyscy spotykali się prywatnie w Hamburgu bez swoich agentów, trenerów, organizatorów i publiczności, by walczyć bez żadnych oszustw o miano najlepszego. Tym samym tylko sami zapaśnicy obecni w Hamburgu wiedzieli, kto tak naprawdę jest wśród nich najlepszy.

Po raz pierwszy nagroda Rosyjskiego Złotego Czekana (Russian Piolet d’Or) została przyznana w listopadzie 2007 roku 16-osobowemu zespołowi, który dokonał pierwszego przejścia zachodniej ściany K2 (news).

Wilan

Źródła: thebmc.co.uk

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Niesamowita historia. [4]
    "Hamburg Score" i został zaczerpnięty z dobrze znanej w Rosji…

    22-01-2009
    vx