Wspinanie na Krętej w Szklarach - APEL!

ako
07 maj 2011 - 00:12:41
Witam,

Apel piszę po rozmowie dwoma właścicielami ziemi, przez którą prowadzi podejście pod Krętą od strony cmentarza w Szklarach.
Niestety w dniu dzisiejszym (piątek 06.05.2011), po raz kolejny wspinacze wracający z Krętej zrobili sobie skrót przez pola dwóch gospodarzy, właścicieli ziemi. Widziałem to ja i widział syn jednego z gospodarzy.
Skutkiem była rozmowa jaką jeden a potem drugi z właścicieli przeprowadzili ze mną w tej sprawie. Rozmowa grzeczna i spokojna ale nie pozostawiająca złudzeń co do ich stosunku do takiego traktowania ich upraw.
Dodam, że to już druga taka długa i "poważna" rozmowa w przeciągu ostatniego roku.
Póki co to ja jestem adresatem wyrazów niezadowolenia jako osoba znana mieszkańcom z uprawiania wspinaczki i kojarzona ze wspinaniem na widocznym niemal z całej wsi Brodle.
Jak dojść pod Krętą dobrze opisano w przewodniku. Trzeba pamiętać, że cały teren po którym prowadzi podejście pod skałę i sama Kręta to teren prywatny.
W Szklarach ( w Jerzmanowicach już bywało różnie) wspinacze, odkąd pamiętam, byli traktowani z życzliwym zainteresowaniem, dzięki czemu nigdy nie było kłopotów z dostępem do skał.
Kręta jest niestety trudno dostępna z powodu zwartej zabudowy w
dolinie. Podejście od strony cmentarza zostało wybrane jako najmniej konfliktogenne. Wiadomo było, że po wydaniu przewodnika ruch na Krętej się zwielokrotni.
Niestety wielu wspinaczy zupełnie nie czuje jak wątłe mogą być dobre stosunki z właścicielami terenu i jak łatwo można je zepsuć niewłaściwym zachowaniem. Chcę wierzyć, że tego nie czują a nie, że o to nie dbają!!! ...
Ponieważ, gdy jestem w Szklarach, ścieżkę w stronę Krętej mam w większości "na widoku", już kilka razy byłem świadkiem chodzenia na skróty. Kilka razy też zwracałem uwagę takim łazikom i instruowałem którędy powinni chodzić aby nie wywoływać niepotrzebnie spięć z właścicielami.
Wierzę, że dzisiejsi wędrowcy to nie ci, którym już kiedyś o tym mówiłem (z daleka nie mogłem rozpoznać na 100%), jeżeli tak to ... brak słów .. :-(
Ten apel piszę bo poczułem się bezradny ... nie upilnuję wszystkich a kolejne takie sytuacje jak ta dzisiaj doprowadzą do konfliktu i co najmniej do poważnych trudności w dostępie do skały.
Uznałem, że już czas bić na alarm ...

Jak chodzić?
Od strony małego parkingu przy cmentarzu idziemy wzdłuż ogrodzenia cmentarza aż do lasu. Nie chodzimy na skróty przez trawę!!! Gospodarz wznowił uprawianie tej ziemi i zbiera tam siano.
Potem idziemy w prawo drogą polną wzdłuż lasu a gdy droga zaczyna schodzić w dół doliny skręcamy w lewo na ścieżkę biegnącą lasem w pobliżu jego granicy. Niestety droga i ścieżka są obecnie na tym odcinku zawalone złamanymi konarami i drzewami (stało się to po klęsce lodowej w 2010 roku). Jeżeli musimy obejść takie zawalisko to obchodzimy lasem a nie polami !!!.
Ścieżka dochodzi do miejsca gdzie pod dużym świerkiem stoją stare ule.
Jest to potencjalnie najbardziej konfliktogenne miejsce. To tutaj szukający wygody" schodzą na dobrze utrzymaną łąkę i idą nią na skróty do drogi prowadzącej pod Krętą!!! Być może nie mając świadomości, że z okien domów stojących 100 m niżej są obserwowani przez właścicieli łąki!!!.
W tym miejscu idziemy w lewo w skos lasem, wyraźną i wygodną śieżką!!!. Ścieżka ta po wyjściu z lasu, biegnie przez zarośniętą jeżynami polanę, doprowadzając nas do drogi prowadzącej w stronę Krętej.

Jeszcze raz apeluję. Nie chodźcie skrótami przez pola!. Przejście lasem, chociaż z powodu połamanych konarów miejscami mniej wygodne, może o 100 metrów dłuższe, pozwoli uniknąć konfliktów z właścicielami terenu. Przykra rozmowa ze spotkanym gospodarzem może dodatkowo zepsuć nastrój na cały, dobrze zapowiadający się dzień.

Admina proszę, jeżeli uzna za celowe, o przyklejenie tego wątku.

Autora przewodnika proszę o choćby częściowe uwzględnienie treści
tego apelu w kolejnym wydaniu przewodnika ;-)

Kolegów z "Naszych Skał" proszę o intensywniejszą akcję
edukacyjną w tym zakresie. Problem nie dotyczy tylko Krętej w
Szklarach!!!

Pozdrawiam wszystkich,

Artur Kowalczyk





Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-03-27 23:23 przez ako.
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

» Wspinanie na Krętej w Szklarach - APEL!

ako 07 maj 2011 - 00:12:41

Re: Wspinanie na Krętej w Szklarach - APEL!

kemo 07 maj 2011 - 07:44:00

Re: Wspinanie na Krętej w Szklarach - APEL!

Arkadius 07 maj 2011 - 08:34:16

Re: Wspinanie na Krętej w Szklarach - APEL!

darkman 07 maj 2011 - 09:13:04

Re: Wspinanie na Krętej w Szklarach - APEL!

jacoos 07 maj 2011 - 09:40:27

Re: Wspinanie na Krętej w Szklarach - APEL!

McAron 08 maj 2011 - 03:36:26

Re: Wspinanie na Krętej w Szklarach - APEL!

ako 09 wrz 2011 - 23:35:33

Re: Wspinanie na Krętej w Szklarach - APEL!

McAron 10 wrz 2011 - 00:22:40

Re: Wspinanie na Krętej w Szklarach - APEL!

ako 10 wrz 2011 - 01:00:51



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty