Dolina Kobylańska – przewodnik wspinaczkowy (wydanie 2, 2006)

admin sobota, 3 czerwca, 2006 With Brak komentarzy
Dolina Kobylańska, wyd. 2, 2006

Dolina Kobylańska, wyd. 2, 2006

Autor: Rafał Nowak
Rysunki: Mariusz Dąbrowski
128 stron, 2 kolory (czarny i czerwony), format 12x17cm,
476 dróg, opis dróg i stanu asekuracji
Wydanie 2, 2006 rok

To już drugie wydanie przewodnika wspinaczkowego po Dolinie Kobylańskiej. Wydanie uzupełnione i wzbogacone o nowe informacje.

Kiedy w roku 2002 przystępowaliśmy do pracy nad nowoczesnym przewodnikiem wspinaczkowym po „Kobyle”, od ukazania się ostatniego całościowego skałoplanu doliny minęło 19 lat. I co istotniejsze, był to okres w którym dokonywała się „stylowa” rewolucja, która zadecydowała o kształcie i charakterze sportowego wspinania w polskich skałach. Czas płynie błyskawicznie i od pierwszego wydania minęły już cztery lata, które nie były czasem zastoju w eksploracyjnej historii doliny. Wydanie drugie uwzględnia wszystkie zmiany jakie zaszły w tym czasie, a także koryguje, na szczęście nieliczne, błędy z wydania pierwszego.

Warto przypomnieć, że nasz przewodnik, to historycznie czwarta inwentaryzacja wspinaczkowej oferty Doliny Kobylańskiej. Pierwszy przewodnik p.t.: „Skałki Podkrakowskie” autorstwa Adama Dobrowolskiego i Kazimierza Paszuchy, ukazał się w roku 1954 i prezentował stan eksploracji z początku lat 50. XX wieku. W opisywanych czterech dolinach: Będkowskiej, Bolechowickiej, Kobylańskiej i Mnikowskiej można było się doliczyć wtedy 192 dróg, z czego 85 to wspinaczki w Kobylańskiej. Niezwykle cenna publikacja z 1983 roku – „Skałki Podkrakowskie, tom 1, Dolina Kobylańska”, autorstwa Krzysztofa Barana i Tomasza Opozdy, opisywała stan eksploracji, w szczytowym okresie aktywności pokolenia Kaskaderów, a sam przewodnik był istotnym impulsem eksploracyjnym w dolinie (opisywał już 280 dróg).

Trzecia publikacja na temat Kobylan, to jeden z tomów ciekawej serii p.t.: „Wspinaczkowy Przewodnik Brytana – Dolina Kobylańska, część I” autorstwa Piotra Drobota i Darka Króla. Zeszyt ukazał się w roku 1996 i obejmował jedynie kilkanaście skał od Bramy Kobylańskiej po Dzwon na wschodnim i Cycówkę na zachodnim stoku (łącznie 115 dróg). Mimo ograniczonego zakresu była to pierwsza próba spojrzenia na sportowy potencjał doliny, już w czasach kiedy kompletnie zaopatrzone w stałe przeloty drogi sportowe zaczęły przeważać na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

24dolina_kobylanska_strona

Drugie poprawione wydanie przewodnika ma za zadanie przybliżyć wam wspinaczkowy potencjał Doliny Kobylańskiej w erze sportowego wspinania, która nastała od połowy lat 80. ubiegłego stulecia. Jednak podobnie jak w pierwszym wydaniu postanowiliśmy przedstawić również kilkanaście dróg istotnych dla historii eksploracji Kobylan, nawet jeżeli ich przydatność wspinaczkowa jest w chwili obecnej mocno problematyczna.

Ostatecznie więc opisujemy 476 dróg wraz ze szczegółową informacją na temat ich przebiegu i stanu asekuracji. Ponad 230 spośród nich posiada komplet przelotów pozwalający na wspinanie tylko z ekspresami. Po wymianie i uzupełnieniu asekuracji na wielu skalach doliny, jaka miała miejsce w ostatnich latach, Kobylany są jednym z największych i najlepiej wyekipowanych ogródków wspinania sportowego w Polsce.

Zapraszamy do Kobylan – „najpiękniejszej doliny na świecie”.

Rafał Nowak

Komentarze na forum Dodaj swój wątek
Brak komentarzy na forum