Dolina Kobylańska – przewodnik wspinaczkowy (wydanie 1, 2002)
Autor: Rafał Nowak
Rysunki: Mariusz Dąbrowski
96 stron, 2 kolory (czarny i czerwony), format 12x17cm,
68 skał, 401 dróg, opis dróg i stanu asekuracji
Wydanie I, 2002 rok
Oddajemy w wasze ręce przewodnik wspinaczkowy po Dolinie Kobylańskiej. Nasze dzieło to odpowiedˇ na ogromne zapotrzebowanie, jakie od lat istnieje na tego typu wydawnictwo. Ostatnia całościowa praca na temat doliny ukazała się już 19 lat temu i co istotniejsze, było to jeszcze przed 'stylową’ rewolucją, która zadecydowała o obliczu i charakterze sportowego wspinania w polskich skałach.
Jak dotąd Dolina Kobylańska doczekała się trzech przewodników wspinaczkowych. Pierwszy z nich, wydany w 1954 roku, to przewodnik Skałki Podkrakowskie autorstwa Adama Dobrowolskiego i Kazimierza Paszuchy. Prezentował on stan eksploracji z początku lat 50. XX wieku, a w opisywanych dolinach: Będkowskiej, Bolechowickiej, Kobylańskiej i Mnikowskiej można się było doliczyć łącznie, raptem 192 dróg wspinaczkowych.
Niezwykle cenna publikacja z 1983 roku – Skałki Podkrakowskie, tom 1, Dolina Kobylańska, autorstwa Krzysztofa Barana i Tomasza Opozdy, opisywała stan eksploracji w szczytowym okresie aktywności pokolenia Kaskaderów, a sam przewodnik był istotnym impulsem eksploracyjnym w dolinie i uwzględniał już 280 dróg wspinaczkowych.
Trzecia przewodnikowa publikacja na temat Kobylan, to jeden z tomów ciekawej serii przewodników pt. Wspinaczkowy Przewodnik Brytana – Dolina Kobylańska, część I autorstwa Piotra Drobota i Darka Króla. Zeszyt ukazał się w roku 1996, ale obejmował jedynie kilkanaście skał w pierwszej części doliny (115 dróg) i nie dawał ostatecznej odpowiedzi na pytanie, jak wyglądają Kobylany w erze sportowego wspinania, która nastała od połowy lat 80. ubiegłego stulecia.
Przewodnik, który oddajemy w wasze ręce miał, zgodnie z naszymi założeniami, przedstawiać taki całościowy obraz. Postanowiliśmy wzbogacić go również o drogi istotne dla historii eksploracji Kobylan, nawet jeżeli przydatność wspinaczkowa niektórych z nich, jest już mocno problematyczna. W efekcie przewodnik obejmuje aż 401 dróg, wraz ze szczegółową informacją na temat ich przebiegu i stanu asekuracji. Ponad 180 spośród nich posiada komplet przelotów, pozwalający na wspinanie się tylko z ekspresami, co czyni z Kobylan jeden z największych ogródków wspinania sportowego w Polsce. W przewodniku umieściliśmy także informacje o kilku bulderach, które stanowią jak gdyby zapowiedź nowej jakości w eksploracji skał pod Krakowem.
Zapraszamy do Kobylan – 'najpiękniejszej doliny na świecie’.
Redaktorzy
W przewodniku zareklamowali się:
- Górska Szkoła Wspinania
www.szkolawspinania.pl - Szkoła Wspinania Jakuba Rozbickiego
www.szkola-wspinania.pl - Bufo – buty wspinaczkowe
Nepal sport, ul. Budowlanych 173, 43-100 Tychy
tel. 503 495 847 - Szkoła wspinania Piotra Drobota
www.szkola.wspinania.prv.pl - Camper
Podlesice 72 - 8semka – centrum wspinaczkowe
www.wspinanie.stnet.pl - Szkoła Wspinaczki Skalnej – Piotr Kruczek
szkola-wspinaczki.pl - Szkoła Wspinania Marcina Gali
www.naukawspinania.pl