Dolina Bolechowicka i Dolina Kluczwody. Przewodnik wspinaczkowy (wydanie 1, 2003)

admin piątek, 30 maja, 2003 With Brak komentarzy
"Dolina Bolechowicka i Dolina Kluczwody", wyd. 1 2003

„Dolina Bolechowicka i Dolina Kluczwody”,
wyd. 1 2003

Autorzy: Wojciech Słowakiewicz, Piotr Turkot, Krzysztof Baran, Tomasz Opozda
Rysunki: Tomasz Opozda
104 strony, 2 kolory (czarny i czerwony), format 12x17cm

Oddajemy w Wasze ręce nowy przewodnik wspinaczkowy po Dolinach Bolechowickiej i Kluczwody. Po raz ostatni całościowo opisano ten rejon w publikacji z 1985 roku – czyli w klasycznym już przewodniku autorstwa Krzysztofa Barana i Tomasza Opozdy „Skałki Podkrakowskie, tom 2”. Tak jak w przypadku Kobylan, przewodnik podsumowywał dokonania pierwszych eksploratorów, aż po pokolenie Kaskaderów. Jednak era sportowa we wspinaczce skałkowej właśnie się zaczynała i siłą rzeczy została ona jedynie zasygnalizowana w tym wydawnictwie.

W innej sytuacji znaleźli się Piotr Drobot i Darek Król – twórcy jednego z tomów serii przewodników pt. „Wspinaczkowy Przewodnik Brytana – Dolina Bolechowicka”. Wydając w 1996 roku przewodnik opisywali, w zasadzie, całkowicie wyeksplorowaną dolinę, a od tamtej pory na palcach jednej ręki można policzyć nowopowstałe w Bolechowicach drogi.

Z kolei Dolina Kluczwody, z wyjątkiem Jaskini Mamutowej, często opisywanej we wspinaczkowych periodykach, nie doczekała się nowoczesnego opracowania. Nie da się ukryć, że pozostałe skały w dolinie, mimo że ciekawe i nie zatłoczone, powoli zaczęły zarastać i popadać w zapomnienie, stając się areną, na której boje toczą jedynie zapaleńcy spod znaku DDS (od określenia „Droga Dla Smakoszy”).

Realizując nowy przewodnik, bazujący zarówno w warstwie ilustracyjnej i faktograficznej na dziele K. Barana i T. Opozdy, postanowiliśmy przypomnieć wiele interesujących skał. Mamy nadzieję, że dzięki temu powstaną nowe drogi, a na już istniejących odnowiona zostanie asekuracja. Oczywiście nic nie odbierze palmy pierwszeństwa świątyni CZYSTEGO SZEŚĆ PIĘĆ czyli Jaskini Mamutowej.

Dolina Bolechowicka Dolina Kluczwody, strona

Przewodnik dedykujemy pamięci naszego przyjaciela Piotra Dawidowicza „Dawida”. W tym roku mija 10 rocznica jego tragicznej śmierci. Wspinaczkowe i eksploratorskie dokonania „Dawida” jednoznacznie związane są z Kluczwodą – to głównie Jemu zawdzięczamy ponowne „odkrycie” Jaskini Mamutowej. Natomiast słynny Taniec Pająka, którego był współautorem, stał się drogą, która pozwoliła otworzyć nowy – trwający po dzisiejszy dzień – rozdział w historii polskiego wspinania skałkowego.

Wojciech Słowakiewicz Mysza i Piotr Turkot Sprocket

W przewodniku zareklamowali się:

Komentarze na forum Dodaj swój wątek
Brak komentarzy na forum