Dolina Bolechowicka i Dolina Kluczwody. Przewodnik wspinaczkowy (wydanie 1, 2003)
Autorzy: Wojciech Słowakiewicz, Piotr Turkot, Krzysztof Baran, Tomasz Opozda
Rysunki: Tomasz Opozda
104 strony, 2 kolory (czarny i czerwony), format 12x17cm
Oddajemy w Wasze ręce nowy przewodnik wspinaczkowy po Dolinach Bolechowickiej i Kluczwody. Po raz ostatni całościowo opisano ten rejon w publikacji z 1985 roku – czyli w klasycznym już przewodniku autorstwa Krzysztofa Barana i Tomasza Opozdy „Skałki Podkrakowskie, tom 2”. Tak jak w przypadku Kobylan, przewodnik podsumowywał dokonania pierwszych eksploratorów, aż po pokolenie Kaskaderów. Jednak era sportowa we wspinaczce skałkowej właśnie się zaczynała i siłą rzeczy została ona jedynie zasygnalizowana w tym wydawnictwie.
W innej sytuacji znaleźli się Piotr Drobot i Darek Król – twórcy jednego z tomów serii przewodników pt. „Wspinaczkowy Przewodnik Brytana – Dolina Bolechowicka”. Wydając w 1996 roku przewodnik opisywali, w zasadzie, całkowicie wyeksplorowaną dolinę, a od tamtej pory na palcach jednej ręki można policzyć nowopowstałe w Bolechowicach drogi.
Z kolei Dolina Kluczwody, z wyjątkiem Jaskini Mamutowej, często opisywanej we wspinaczkowych periodykach, nie doczekała się nowoczesnego opracowania. Nie da się ukryć, że pozostałe skały w dolinie, mimo że ciekawe i nie zatłoczone, powoli zaczęły zarastać i popadać w zapomnienie, stając się areną, na której boje toczą jedynie zapaleńcy spod znaku DDS (od określenia „Droga Dla Smakoszy”).
Realizując nowy przewodnik, bazujący zarówno w warstwie ilustracyjnej i faktograficznej na dziele K. Barana i T. Opozdy, postanowiliśmy przypomnieć wiele interesujących skał. Mamy nadzieję, że dzięki temu powstaną nowe drogi, a na już istniejących odnowiona zostanie asekuracja. Oczywiście nic nie odbierze palmy pierwszeństwa świątyni CZYSTEGO SZEŚĆ PIĘĆ czyli Jaskini Mamutowej.
Przewodnik dedykujemy pamięci naszego przyjaciela Piotra Dawidowicza „Dawida”. W tym roku mija 10 rocznica jego tragicznej śmierci. Wspinaczkowe i eksploratorskie dokonania Dawida jednoznacznie związane są z Kluczwodą – to głównie Jemu zawdzięczamy ponowne „odkrycie” Jaskini Mamutowej. Natomiast słynny Taniec Pająka, którego był współautorem, stał się drogą, która pozwoliła otworzyć nowy – trwający po dzisiejszy dzień – rozdział w historii polskiego wspinania skałkowego.
Wojciech Słowakiewicz Mysza i Piotr Turkot Sprocket
W przewodniku zareklamowali się:
- AMC – Petzl
www.petzl.pl - Górska Szkoła Wspinania
www.szkolawspinania.pl - Szkoła Wspinaczki Skalnej – Piotr Kruczek
szkola-wspinaczki.pl - Kilimanjaro – Szkoła Wspinania Waldek Niemiec
www.kilimanjaro.com.pl - Szkoła wspinania Piotra Drobota
www.szkola.wspinania.prv.pl - Adurr – Szkoła Wspinania Moniki Niedbalskiej
szkolawspinania-adur.pl - Studio Q4
- BAG – Biuro Aktywności Górskiej
www.bag.pl - Agencja Trekking Sport
www.trekking.com.pl