Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zakopiański Festiwal Literacki

9 sierpnia 2019 - 11 sierpnia 2019

Tegoroczna, czwarta edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego (9-11 sierpnia) odbędzie się pod hasłem „Zaczytane Zakopane”. Towarzyszyć jej będą, podobnie jak w ubiegłych edycjach, Targi Książki – „Pod Tatry tylko z książką”.

Organizatorzy, czyli Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna Żeromskiego, są przekonani, że i tym razem wydarzenie stanie się jedną z najciekawszych inicjatyw poświęconych książkom. Celem festiwalu jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyły takie nazwiska jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych.

W ramach Festiwalu odbędą się spotkania autorskie, promocje książek, słuchowiska, a także wernisaże wystaw malarstwa oraz koncerty. Nie zabraknie także regionalnych akcentów — spotkań „Na tatrzańskim szlaku literatury”. Tę część festiwalu zwieńczy przyznanie Literackiej Nagrody Zakopanego dla jednej z nominowanych książek.

Dodatkowo, przez cały czas trwania Festiwalu, na Placu Niepodległości będą odbywać się warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci, głośne czytanie książek i inne wydarzenia przewidziane w bogatym programie Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem.

W tym roku o nowościach wydawniczych będziemy mieli okazję porozmawiać między innymi z Markiem Bieńczykiem, Magdaleną Kicińską, Janem Nowickim, Aleksandrą Zielińską, Maciejem Marciszem, Piotrem Żyłką, Łukaszem Wojtusikiem, Sylwią Chutnik, Zbigniewem Zbikowskim, czy Tomaszem Jastrunem.

Nie zabraknie również Gości, dla których góry są wielką pasją. Podczas Festiwalu serdecznie zapraszamy na spotkanie z Moniką Witkowską – podróżniczką, dziennikarką, zdobywczynią Korony Ziemi, ostatnio Lhotse (czwartej góry świata), autorką takich książek jak „Góry z duszą” czy „Everest. Góra gór” oraz na spotkanie z Anną Kamińską -autorką bestsellerowych biografii: Wandy Rutkiewicz “Wanda” i Simony Kossak “Simona”,
a ostatnio książki „Halina” o życiu niezwykłej himalaistki Haliny Krüger-Syrokomskiej.

Ponadto na Festiwalu promowana będzie biograficzna książka „Bronek. Opowieść o Bronisławie Czechu” Wojciecha Jarzębowskiego, poświęcona życiu wybitnego polskiego skoczka narciarskiego, olimpijczyka, taternika, kuriera tatrzańskiego, człowieka, dla którego góry i narty były wielką miłością.

Jednak to, co szczególnie ważne dla każdego bibliofila i czytelnika, to możliwość przebierania w bogatej ofercie wydawniczej. Okazją do tego będą Targi Książki „Pod Tatry tylko z Książką”, na które swój przyjazd zapowiedziało ponad trzydzieści znanych wydawnictw. Wśród nich pojawią się wydawnictwa oferujące literaturę górską m.in.: Wydawnictwo Góry, Wydawnictwo na Szczyt, Wydawnictwo TPN, Wydawnictwo Sklepu Podróżnika, Księgarnia Góroteka.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do Zakopanego, by sięgnąć tam po najciekawsze książki i miło spędzić wakacje pod Tatrami z literaturą.

Więcej informacji o Festiwalu oraz szczegółowy program na stronie internetowej: https://literackifestiwal.zakopane.eu/

Szczegóły

Start:
9 sierpnia 2019
Koniec:
11 sierpnia 2019
Wydarzenie kategorie:
, ,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Zakopane
Plac Niepodległości
Zakopane, Polska
+ Google Map