Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Z cyklu Spotkania z Górami. Mariusz Hatala i „Meroway” – „Moja droga po nepalsku”

15 maja @ 19:00 - 22:00

Spotkania z Górami to kultowy już cykl prelekcji górskich i podróżniczych, które od 1994 r. odbywały się na wrocławskiej politechnice systematycznie co miesiąc. Ten porządek przerwała w 2020 roku pandemia. Po czterech latach Spotkania z Górami wracają na politechnikę we Wrocławiu. Pierwsza prelekcja po pandemicznej przerwie odbędzie się już 15 maja, a gościem wydarzenia będzie wspinacz i himalaista – Mariusz „Hati” Hatala.

To spotkanie z pewnością będzie wyjątkowe pod wieloma względami. Jednym z powodów jest oczywiście powrót wydarzenia po latach przerwy, kolejnym – że właśnie teraz mija 30 lat od pierwszej prelekcji w historii, którą w 1994 r. poprowadził Aleksander Lwow wraz z Krzysztofem Wielickim. To kawał górskiej historii i w sumie już ponad 200 wydarzeń! Wyjątkowy będzie także nasz gość, który, gwarantujemy, opowie równie wyjątkowe historie słuchaczom zgromadzonym w tej samej co przed laty, już nieco sentymentalnej, sali nr 329 na Politechnice Wrocławskiej.

Mariusz Hatala opowie o swojej drodze, która zaprowadziła go w Himalaje. Jego pierwszym marzeniem była służba wojskowa. Od zawsze chciał spełniać się w ekstremalnych i trudnych warunkach. Od młodości nasiąkał również zamiłowaniem do gór. Szybko zrozumiał, na czym polega wspinaczka i często wyruszał w góry i trenował, by spełnić swoje wojskowe marzenie. Udało się i dzisiaj, już od kilkunastu lat, Hati jest zawodowym żołnierzem.

„Udało się” również w górach. Mariusz na swoim koncie ma wiele zrealizowanych projektów. Jednym z nich było zimowe zdobycie Chan Tengri w 2019 roku. Wspólnie z Piotrem Krzyżowskim stanęli na szczycie jako pierwsi Polacy o tej porze roku. Co ciekawe – nie byli tego świadomi! Ale to nie jedyna wysokogórska historia, którą usłyszmy już w środę. Hati szczęśliwie wspiął się również na Broad Peak, by za chwilę stanąć dodatkowo na szczycie K2. Oba szczyty zdobył również z Piotrem Krzyżowskim w zaledwie 9 dni!

Z pewnością uraczy nas też historią o wytyczaniu nowej drogi na Annapurnie razem z Adamem Bieleckim i akcji ratunkowej Anuraga Maloo, którą przeżywał cały świat. W kwietniu minął rok od tego wydarzenia, a nasi wspinacze kilka dni temu wzięli udział w zorganizowanym przez Polską Ambasadę w New Delhi spotkaniu ze szczęśliwie uratowanym indyjskim wspinaczem. Z pewnością to będzie bardzo emocjonująca historia i wspaniale będzie słuchać jej na żywo z pierwszej ręki.

Przygotujcie pytania, dłonie do przybijania piątki i wbijajcie w środę na PWr na Spotkania z Górami!

Więcej o wydarzeniu na stronie: https://www.skalnik.pl/blog/meroway-moja-droga-po-nepalsku/

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/806794420954854/

Angela Semczuk

Na spotkanie zapraszają Spotkania z Górami, współorganizatorzy i sponsorzy: Skalnik.pl, Mountain Shop Skalnik, Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika, Politechnika Wrocławska, wrocławska boulderownia Flow Climbing Space, Volven, VI.6+.

Patronem medialnym jest portal wspinanie.pl.

Temat: „MEROWAY” – „Moja Droga” po nepalsku”

Prelegent: Mariusz „Hati” Hatala

Miejsce: Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329

Data: 15.05.2024 (środa) godz. 19:00

Details

Date:
15 maja
Time:
19:00 - 22:00
Event Categories:
, ,
Event Tags:
,

Venue

Politechnika Wrocłwska
Wybrzeże Wyspiańskiego 27 + Google Map