Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

XV Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych

25 stycznia - 26 stycznia

W dniach 25-26 stycznia 2019 roku odbędzie się jubileuszowa XV edycja Przeglądu Filmów  Górskich w Ustrzykach Dolnych. Organizatorami imprezy są: Burmistrz Ustrzyk Dolnych, Ustrzycki Dom Kultury, Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych oraz Fundacja SOS Na Ratunek. Partnerem przedsięwzięcia jest Grupa Bieszczadzka GOPR.

Co w programie? Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że po raz 10. swoje diaporamy przedstawi Waldek Czado. Gdzie odbędziemy fotograficzną podróż? Na razie to tajemnica :).

Jakie filmy zobaczymy w ustrzyckiej sali kinowej? Po pierwsze będzie to Bieg Rzeźnika –  krótki materiał z Ultra Maratonu Bieszczadzkiego. Z „bieszczadzkiego podwórka” przeniesiemy się pod najwyższą górę świata, aby zobaczyć film Miłki Raulin – „Dziewiąty – w drodze na Everest”. Na tej samej drodze pozostaniemy za sprawą sanoczanina – Łukasza Łagożnego, który będzie komentował swój film – „Mój Everest”.

Wizytę w Ustrzykach zapowiedział reżyser filmowy Robert Żurakowski, autor filmu pt. „Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór.” Materiał ten będzie okazją do odkurzenia ciekawej postaci polskiego ratownictwa, alpinizmu i himalaizmu. Nie zabraknie również filmu Darka Załuskiego – czołowego scenarzysty i reżysera filmów górskich. Obejrzymy pierwsze zmagania zimowe z drugą górą świata – K2. Chodzi oczywiście o historyczną wyprawę pod kierownictwem Andrzeja Zawady z zimy 1987/88. Na deser „Dreamland” – film w reżyserii Staszka Berbeki, syna Macieja, który zginął zimą 2013 roku podczas zejścia z Broad Peaku. Film ten to wspomnienie o ojcu, wybitnym himalaiście. Produkcja nagradzana na festiwalach w Krakowie, Lądku Zdroju, Zakopanem. Wyświetlana również na prestiżowych imprezach w Bańsku w Bułgarii i w Banff w Kanadzie.

Przegląd, to nie tylko filmy, ale także goście. Z Ewą Stachurą Nikim Gomiashvilim wyruszymy na Kazbek i Elbrus, a Wojtek Grzesiok zabierze nas w Tienszan i opowie o zdobywaniu dziewiczej góry w Kirgizji – Dżakszy (4818 m n.p.m.). W tym roku nie mogło też zabraknąć tematu narodowej zimowej wyprawy na K2. O tych zmaganiach opowie jeden z jej uczestników – Maciej Bedrejczuk. W niższe góry zabierze nas Paweł Pabian, który dzierży rekord szybkości w zdobyciu Korony Gór Polski i Diademu Polskich Gór. Natomiast o pracy nad książką i o postaci Artura Hajzera opowie dziennikarz Bartek Dobroch – autor pierwszej biografii twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Naszym ostatnim gościem będzie Piotr Pustelnik – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. O czym będzie prelekcja? Tego dokładnie nie wiemy, ale tytuł jest dosyć zaskakujący:  „Żółte ślady na śniegu – o górach niepoważnie.”

Szczegółowy program imprezy znajdziecie tutaj:

Szczegóły

Start:
25 stycznia
Koniec:
26 stycznia
Wydarzenie Categories:
, , ,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Ustrzycki Dom Kultury
Ustrzyki Dolne, Polska + Google Map